Չենք կարող թույլ տալ Ադրբեջանին շարունակել բռնության ու սպառնալիքի քաղաքականությունը․ ԵԽ պատգամավորները դիմել են Միշելին ու Բորելին 12/15/2022 15:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ նամակ են հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին և ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի` կոչ անելով հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բանկչության անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նամակի մեջ պատգամավորներ Պիտեր վան Դալենը, Ֆրանսուա-Խավիեր Բելամին, Լարս Պատրիկ Բերգը, Ֆրանսուա Ալֆոնսին, Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդոն և Անդրեյ Կովաչևը նշել են, որ ադրբեջանցիները 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտից կրկին փակել են Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ճանապարհը՝ այդպիսով 120000 հայի ենթարկելով դե ֆակտո շրջափակման ու խափանելով նրանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը։
«Սա նաև ենթադրում է, որ շտապօգնությունն ու պարենային մատակարարումները ևս չեն կարող հասնել Լեռնային Ղարաբաղ։
Եթե այս իրադրությունը շարունակվի, ապա կհանգեցնի անխուսափելի հումանիտար աղետի՝ սարսափելի հետևանքներով։ Անընդունելի է, որ բնապահպանական գործողությունների քողի տակ ադրբեջանական կողմը ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, մասնավորապես դրանով ստանձնած իր պարտավորությունը՝ Լաչինի միջանցք անունով հայտնի ճանապարհով ապահովելու քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռնատարների տեղաշարժը՝ երկու ուղղություններով»,- նշել են ԵԽ պատգամավորները։
Նրանք ընդգծել են, որ 2020 թվականի հայտարարության ստորագրումից հետո ադրբեջանական կողմը տարատեսակ միջոցներով դժվարին պայմաններ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության համար՝ չխորշելով կիրառել ռազմական սադրանքներ, հոգեբանական սպառնալիքներ, խաթարելով գազամատակարարումը ցրտաշունչ ձմեռվա պայմաններում։
Դիմելով Շառլ Միշելին ու Ժոզեպ Բորելին՝ պատգամավորները նշել են․ «Մենք կոչ ենք անում Եվրամիության անունից օգտագործել ձեր լիազորությունները՝ ձեռնարկելու հստակ քայլեր ու ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության անվտանգությունը։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սպառնալիքի ու բռնության այս քաղաքականությունը շարունակվի»։

"Мы не можем позволить Азербайджану продолжать политику насилия и угроз": депутаты Европарламента обратились к Мишелю и Боррелю 12/15/2022   16:39  |  Лента новостей
Группа депутатов Европарламента направила письма председателю Европейского совета Шарлю Мишелю и Верховному представителю ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепу Боррелю с призывом предпринять определенные шаги для обеспечения безопасности армянского населения Нагорного Карабаха.
Как сообщает «Арменпресс», в письме депутаты Петер ван Дален, Франсуа-Ксавье Беллами, Ларс Патрик Берг, Франсуа Альфонси, Фабио Массимо Кастальдо и Андрей Ковачев подчеркнули, что азербайджанцы с утра 12 декабря 2022 перекрыли единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией, тем самым подвергнув 120 000 армян фактической блокаде и нарушив их право на свободное передвижение.
«Это также означает, что экстренная помощь и продовольствие также не могут быть доставлены в Нагорный Карабах. Если такая ситуация сохранится, это приведет к неизбежной гуманитарной катастрофе с тяжелыми последствиями. Недопустимо, чтобы под видом природоохранных мероприятий азербайджанская сторона нарушала трехстороннее заявление о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, в частности свои обязательства по обеспечению передвижения граждан, легковых и грузовых автомобилей в обоих направлениях по дороге, известной как Лачинский коридор», - отметили депутаты Совета Европы.
Они подчеркнули, что после подписания заявления 2020 года азербайджанская сторона различными способами создает тяжелые условия для армянского населения Нагорного Карабаха, не гнушаясь и военных провокаций, психологических угроз, срыва газоснабжения в холодных зимних условиях.
Обращаясь к Шарлю Мишелю и Жозефу Боррелю, депутаты отметили: «Мы призываем Европейский Союз использовать свои полномочия для принятия определенных шагов и обеспечения безопасности коренного армянского населения Нагорного Карабаха. Мы не можем допустить, чтобы эта политика угроз и насилия, проводимая Азербайджаном, продолжалась».