ՌԴ-ին կոչ ենք անում անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնել. միջազգային հանրությանը՝ խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները. Կոնջորյանը ներկայացրեց ՔՊ-ի հայտարարության նախագիծը Լաչինի մասով 12/14/2022 14:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջարկում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասով հայտարարություն ընդունել։
Խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը ներկայացրեց ԱԺ հայտարարության տեքստը։
«2022թ-ի դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան Ադրբեջանն ապօրինի կերպով արգելափակել է Հայաստանը ԼՂ-ին կապող Լաչինի միջանցքը: Հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի հանրապետության նախագահի և ՌԴ նախագահի 2020թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում ԼՂ-ին զրկել արտաքին աշխարհի հետ կապից:
Սադրանքի նախապատրաստման համար Ադրբեջանը տևական ժամանակ ստեղծում էր քարոզչական կեղծ պատրվակներ: Այս ծայրահեղ սադրիչ և պայթյունավտանգ գործողության հետևանքով ԼՂ բնակիչները զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից, հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ, ձմռան ցուրտ պայմաններում մնացել են ճանապարհներին, բազմաթիվ ընտանիքներ ակամա կիսվել են՝ հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում: Առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող քաղաքացիները զրկված են դեղորայքից և առողջապահական ծառայություններից։ Խափանվել են պարենի եւ առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները։
120 հազար մարդ շրջափակման մեջ փաստացի հայտնվել է պատանդի կարգավիճակում: Ահագնացնելով սադրիչ եւ հակամարդկային գործողությունները՝ դեկտեմբերի 13-ի երեկոյան Ադրբեջանը փակել է Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով մատակարարող խողովակի փականը, որը տեղադրել էր 2022 թվականի մարտի 7-ին խողովակը պայթեցնելուց հետո: Ստեղծված իրավիճակում գազով ջեռուցվող դպրոցներն ու մանկապարտեզները հարկադրված դադարեցնել են աշխատանքները, ինչի հետևանքով շուրջ 22 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքից:
Ադրբեջանի վերոնշյալ գործողությունների հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետ է սկսվում, կոպտորեն խախտվում են մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, ԼՂ հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո: Այս ամենը հերթական ապացույցն է այն բանի, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության նկատմամբ որդեգրել է ցեղասպանության քաղաքականություն։
Ադրբեջանական ԶՈւ կողմից ԼՂ շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումներն ու սադրանքները ԼՂ հայության գոյաբանական վտանգը ավելի առարկայական են դարձնում:
Լաչինի միջանցքը փակելով՝ Ադրբեջանը ուղղակիորեն ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, որոնց համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո և Ադրբեջանական Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը։
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում իրականացնել անհրաժեշտ գործողություններ՝ ապահովելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների լիակատար իրականացումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության գոտում:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում խստորեն և հասցեական կերպով դատապարտել Ադրբեջանի գործողությունները եւ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետի ծավալումը կանխելու համար: Ստեղծված իրավիճակում ծայրահեղ անհրաժեշտ է ԼՂ հայության իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը կամ վերագործարկումը: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին կոչ ենք անում հումանիտար իրավիճակի մոնիտորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ», - նշվում է հայտարարությունում։
Նշենք, որ ՔՊ-ն մերժել էր Լաչինի մասնով ընդդիմության հայտարարությունը, ընդդիմությունն էլ լքել է նիստերի դահլիճը և չի մասնակցում քննարկմանը:

Правящая фракция Армении призывает РФ предпринять необходимые действия для обеспечения выполнения положений трехстороннего заявления 12/14/2022   15:57  |  Лента новостей
Правящая парламентская фракция «Гражданский договор» предлагает принять заявление  о провоцировании  Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорного Карабахе. Текст заявления на внеочередном заседании НС Армении зачитал глава правящей фракции Айк Конджорян.  В заявлении, в частности, говорится:
«Утром 12 декабря 2022 года Азербайджан незаконно перекрыл Лачинский коридор, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом. В очередной раз грубо нарушив положения трехстороннего заявления премьер-министра РА, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации от 9 ноября 2020 года, Азербайджан задался целью лишить Нагорный Карабах связи с внешним миром.
При подготовке к провокации Азербайджан на протяжении длительного времени создавал лживые пропагандистские предлоги. В результате этой крайне провокационной и взрывоопасной операции жители Нагорного Карабаха были лишены права на свободное передвижение. Тысячи людей, в том числе дети, в холодных зимних условиях остались в пути, многие семьи были невольно разделены, оказавшись в блокаде по разные стороны. Граждане с серьезными проблемами со здоровьем лишены лекарств и доступа к медицинским услугам. Были нарушены поставки продовольствия и других товаров первой необходимости.
120 тысяч человек фактически оказались в осаде в статусе заложников. Увеличив размах провокаций и антигуманные действий, Азербайджан вечером 13 декабря перекрыл установленный им после подрыва  газопровода 7 марта 2022 года вентиль на трубе, через которую природный газ поступает в Нагорный Карабах. В сложившейся ситуации школы и детские сады с газовым отоплением были вынуждены прекратить работу, в результате чего порядка 22 тысяч детей лишились права на образование.
В результате вышеуказанных действий Азербайджана в Нагорном Карабахе назревает гуманитарная катастрофа, грубо нарушаются основные права и свободы человека, а безопасность армян НК оказалась под прямой угрозой. Все это является еще одним доказательством того, что Азербайджан взял на вооружение политику геноцида в отношении армян Нагорного Карабаха.
Периодические нарушения режима прекращения огня и провокации со стороны ВС Азербайджана на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе делают еще более ощутимой экзистенциональную угрозу, нависшую над армянами Нагорного Карабаха.
Перекрыв Лачинский коридор, Азербайджан прямо нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор находится под контролем российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, а Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов.
Исходя из сложившейся ситуации, призываем Российскую Федерацию предпринять необходимые действия для обеспечения выполнения в зоне ответственности РМК закрепленных в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года положений в полном объеме.
Призываем международное сообщество решительно и прямо осудить действия Азербайджана и принять меры для предотвращения назревающей гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе. В сложившейся ситуации крайне необходимы запуск или перезапуск международных механизмов обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха. Призываем государства-члены Совета безопасности ООН, сопредседателей Минской группы ОБСЕ направить в Нагорный Карабах миссию по установлению фактов с целью мониторинга гуманитарной ситуации".
Отметим, что ГД отклонил заявление оппозиции в связи с ситуацией в Лачинском коридоре. В ответ оппозиция покинула зал заседании, отказавшись от участи в обсуждениях.