Խելացի լուծումների կիրառումը ֆինանսական ընկերություններում. Ամերիաբանկը` Silicon Mountains 2022-ի գործընկեր 12/14/2022   18:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում կայացավ Silicon Mountains 2022 միջազգային տեխնոլոգիական 4-րդ գագաթնաժողովը, որը համախմբել էր ֆինանսական ու տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներին և այս անգամ նվիրված էր տնտեսության տարբեր ճյուղերում խելացի լուծումների կիրառմանը:
Միջոցառման կազմակերպիչ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը ողջույնի իր խոսքում վստահեցրեց, որ քննարկումների ընթացքում չեն խոսելու տեխնիկական լեզվով, այլ գնահատելու են ներկան և խոսելու են ապագայի մասին. «Մեր պանելային քննարկումներին մասնակցություն ունեցող բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ քննարկելու ենք, թե բիզնեսին ինչ առավելություններ է տալիս խելացի լուծումների կիրառումը, և  որոնք են զարգացման հեռանկարները»:
Միջոցառման ընթացքում կայացավ 4 պանելային քննարկում` նվիրված խելացի կառավարմանը, խելացի տնտեսությանը, խելացի բանկային համակարգին ու խելացի ենթակառուցվածքներին։
Միջոցառման գործընկեր Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը «Խելացի բանկային համակարգ» խորագրով քննարկմանն անդրադարձավ նաև Ամերիաբանկի թվային փոխակերպման ուղուն, որը սկսվել է դեռ 2018թ.-ից.
«Սա երկար ճանապարհ է, որը ունի սկիզբ, բայց չունի վերջ: Այն ունի մշտական ընթացք, որի պարագայում, տարբեր իրավիճակային փոփոխություններից ելնելով, կազմակերպությունները նույնպես փոփոխվում են»,- նշեց նա` հավելելով, որ նաև այդ փոփոխությունների շնորհիվ է, որ այս տարի Ամերիաբանկը միանգամից երեք հեղինակավոր պարբերականների` «Global Finance» -ի, Euromoney -ի և Financial Times -ի The Banker -ի կողմից ճանաչվել է տարվա լավագույն բանկը Հայաստանում:
Պանելային քննարկումների մասնակիցները կիսվեցին իրենց փորձով ու տեսլականով, ինչպես նաև ներկայացրին համաշխարհային միտումները թվայնացման ոլորտում, Հայաստանի տեղն ու դերը այդ զարգացումներում և այլն:
Կարևորելով նման հանդիպումների դերը` ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը նշեց, որ քննարկումների արդյունքում ձևավորված  տեսակետը փաթեթային առաջարկի տեսքով ներկայացվելու է ՀՀ Կառավարությանը, մասնավոր հատվածին և բոլոր շահագրգիռ կողմերին:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն առաջատար ֆինանսական - տեխնոլոգիական հաստատություն է և ՀՀ տնտեսական ոլորտի առավել նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը: Ամերիաբանկը ներկայանում է նորարար ու թվային միջավայրով` էկոհամակարգով, որը մեկտեղում է ֆինանսական և ոչ ֆինանսական ծառայությունները և հնարավորություն ընձեռում բոլոր հիմնական ուղղություններով ստանալ հարմարավետ և հնարավորինս արագ ֆինանսավորում: Հաշվի բացումից մինչև քարտի տրամադրման և ֆինանսավորման համար դիմելու ամբողջ ուղին այժմ հնարավոր է անցնել էկոհամարգի առցանց միջավայրում:
Ամերիաբանկն առաջնորդվում է հաճախորդամետ և բիզնեսի պատասխանատու վարման քաղաքականությամբ՝ թվային, ժամանակակից ու անվտանգ միջավայրում ապահովելով սպասարկման բարձր որակ:
17:02 02/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱմերիաբանկը ճանաչվել է 2022 թ. տարվա բանկը Հայաստանում The Banker ամսագրի կողմից
16:38 30/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍAmeria PhonePOS. Նոր հավելված` սմարթֆոնով անկանխիկ վճարումներ ստանալու համար

Применение «умных» решений в финансовых компаниях: Америабанк – партнер саммита Silicon Mountains 2022 12/15/2022 12:50 | Экономика
В Ереване прошел 4-ый международный технологический саммит «Silicon Mountains 2022», объединивший представителей финансовых и технологических компаний. На этот раз саммит был посвящен применению «умных» решений в различных сферах экономики. Об этом сообщает пресс-служба банка.
В своей приветственной речи Эдуард Мусаелян, директор организатора саммита – Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий, заверил, что во время дискуссий участники саммита не будут говорить на техническом языке, а будут оценивать настоящее и обсуждать будущее: «С представителями бизнеса, участвующими в наших панельных дискуссиях, мы обсудим, какие преимущества дает бизнесу применение «умных» решений, и каковы перспективы развития».
В рамках мероприятия состоялись 4 панельные дискуссии, посвященные умному управлению, умной экономике, умной банковской системе и умным инфраструктурам.
В ходе дискуссии на тему «Умная банковская система» Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, партнера мероприятия, коснулся также пути цифровой трансформации Америабанка, начатого еще в 2018 году:
«Это долгий путь, у которого есть начало, но нет конца. Это непрерывный процесс, в котором, исходя из различных ситуационных изменений, меняются и организации», – отметил он, добавив, что в том числе благодаря этим изменениям в текущем году Америабанк признали лучшим банком года в Армении сразу три престижных журнала: «Global Finance», «Euromoney» и «The Banker», принадлежащий «Financial Times».
Участники панельных дискуссий поделились своим опытом и видением, а также представили мировые тренды в области диджитализации, место и роль Армении в этих развитиях и т. д.
Подчеркнув важность таких встреч, председатель Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий Армен Балдрян отметил, что концепция, сформированная в результате дискуссий, будет представлена правительству РА, частному сектору и всем заинтересованным сторонам в виде пакетного предложения.Подробнее в видео.
Америабанк является крупнейшим финансовым учреждением Армении с объемом активов свыше 1 триллиона драмов РА и играет важную роль в экономике страны. Америабанк предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг через многофункциональную платформу, с акцентом на цифровые продукты.