Կիպրոսի ԱԳՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին ԼՂ-ում վերականգնել երթևեկությունն ու էներգամատակարարումը 12/14/2022 16:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Կիպրոսի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է անում Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում վերականգնել երթևեկությունն ու էներգամատակարարումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Կիպրոսի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ: Հայտարարությունը հայերեն թարգմանել և «Ֆեյսբուք»-ի էջում է հրապարակել նաև Հունաստանում, Կիպրոսում և Ալբանիայում ՀՀ դեսպանությյունը:
«Կիպրոսի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը մտահոգված է Լաչինի միջանցքում երթևեկության խափանումների մասին ահազանգերից, ինչը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շրջափակմանը և դեպի տարածք տանող մատակարարման գծի խափանմանը։
Մտահոգությունն էլ ավելի է սրվում բնական գազի մատակարարման ընդհատման մասին տեղեկություններով։
Կիպրոսի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ ամբողջապես վերականգնել երթևեկությունն ու էներգամատակարարումը` տարածաշրջանում հումանիտար իրավիճակի հետագա վատթարացումից խուսափելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

МИД Кипра призывает Азербайджан немедленно восстановить транспортное сообщение и энергоснабжение Нагорного Карабаха 12/14/2022   16:34  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Кипр призывает Азербайджан восстановить транспортное сообщение и энергоснабжение Нагорного Карабаха. Об этом, как передает Арцахпресс, говорится в распространенном МИД Кипра заявлении. Заявление было переведено на армянский язык и опубликовано на страницах в Facebook посольств РА в Греции, на Кипре и в Албании.
"Министерство иностранных дел Республики Кипр обеспокоено сообщениями о перебоях в движении транспорта в Лачинском коридоре, что привело к блокаде населения Нагорного Карабаха и нарушению снабжения. Беспокойство усугубляется сообщениями о перебоях с поставками природного газа. Министерство иностранных дел Республики Кипр призывает Азербайджан немедленно и полностью восстановить транспортное сообщение и энергоснабжение во избежание дальнейшего ухудшения гуманитарной ситуации в регионе", - говорится в сообщении.