Արցախի ժողովուրդը բոլորիս աջակցության կարիքն ունի.Անժամկետ նստացույց՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև.Բեգլարյան 12/14/2022 12:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Անժամկետ նստացույց ու շարժում ենք սկսում Երևանում՝ այս փուլում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
«1. ՄԱԿ-ի մարմինները պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություններն ու շրջափակումը Արցախի ժողովրդի հանդեպ.
2. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է անդրադառնա Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցին՝ հստակ միջազգային երաշխիքներ տրամադրելով.
3. Առնվազն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները (ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա և Չինաստան) և Եվրոպական Միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները և գործնական միջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում՝
4. Դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության թմբիրից և ամեն մեկն իր չափով ու ձևով նպաստի Արցախի պաշտպանության ու հայկական ապագայի երաշխավորման սուրբ գործին.
5. Տարբեր հանրային գործողություններով ճնշման տակ պահել հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամ երկրների դեսպանատները՝ պահանջելով հստակ գործողություններ՝ և՛ առանձին, և՛ ՄԱԿ-ի ձևաչափով.
6. Բոլոր հնարավոր տեղերում խոսել ու գրել Արցախի կարևորության ու ներկա կարիքի մասին՝ և՛ հայերենով, և՛ օտար լեզուներով.
7. Ով կարող է միանալ նստացույցին կամ բողոքի այլ գործողությունների, թող միանա, քանի որ Արցախի մեր հայրենակիցները շատ ավելի մեծ զրկանքներ են կրում հիմա.
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում՝
8. Իրենց երկրներում կազմակերպել հանրային անհնազանդության գործողություններ՝ պահանջելով իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր Արցախի պաշտպանության և Ադրբեջանին սանձելու համար.
9. Իրազեկման արշավներ մեկնարկել՝ ուղղված օտար հասարակություններին ու լրատվամիջոցներին Արցախի հայության կարիքները ու ադրբեջանական հանցագործությունները ներկայացնելուն:
Արցախը ամբողջ հայության անզիջում արժեքն է, և այս պայքարն էլ բոլորինս է:
Ժամը 15:00-ին հրավիրում եմ մամուլի ասուլիս՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև: Մնացածը կներկայացնեմ այդ ժամանակ»,-գրել է նա:

Народ Арцаха нуждается во всеобщей поддержке: Артак Бегларян объявил о бессрочном пикете перед зданием офиса ООН в Ереване 12/14/2022   12:59  |  Лента новостей
Советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян сообщил о начале бессрочном сидячем пикете перед офисом ООН в Ереване. В своей записи он, в частности, отметил:
1. Органы ООН должны осудить геноцидальные действия Азербайджана и блокаду народа Арцаха.
2. Совет Безопасности ООН должен решить вопрос обеспечения безопасности народа Арцаха путем предоставления четких международных гарантий.
3. Как минимум пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, Россия, Франция, Великобритания и Китай) и Евросоюз должны осудить действия Азербайджана и принять практические меры по обузданию Азербайджана.
Бегларян призывает общественность Армении:
4. Выйти из ступора безразличия и беспомощности и в меру своих сил вносить вклад в священное дело защиты Арцаха и гарантирование армянского будущего.
5. Оказывать давление на посольства пяти постоянных членов СБ ООН, в частности, различными публичными акциями, требуя четких действий, как индивидуально, так и в формате ООН.
6. Говорить и писать во всех возможных местах о важности Арцаха и его насущных потребностях как на армянском, так и на иностранных языках.
7. Кто может примкнуть к сидячей забастовке или другим акциям протеста, пусть присоединяется, потому что наши соотечественники Арцаха сейчас переживают гораздо большие лишения.
Артак Бегларян призывает наших соотечественников за рубежом:
8. Организовывать акции общественного неповиновения в своих странах, требуя от своих правительств практических шагов по защите Арцаха и обузданию Азербайджана.
9. Начать информационные кампании, направленные на представление нужд армян Арцаха и азербайджанских преступлений иностранным обществам и СМИ.