ՔՊ-ի հայտարարությունը Լաչինի մասով ոչ միայն վնասում է Հայաստանին և Արցախին, այլ՝ օգնելու է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին.ընդդիմությունը հրաժարվեց մասնակցել քննարկմանը և լքեց նիստերի դահլիճը 12/14/2022   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները հրաժարվեցին մասնակցել Լաչինի միջանցքի մասով «Քաղաքացիական պայամանագիր» խմբակցության հեղինակած ԱԺ հայտարարության նախագծի քննարկմանը.
«Մեր գնահատմամբ ՔՊ-ի հեղինակած հայտարարության նախագիծն ավելի լավ է չարվի, քանի որ այն ոչ միայն վնասում է Հայաստանին և Արցախին, այլ նաև օգնելու է թուրք-ադրբեջանական տանդեմին: Ելնելով այս իրավիճակից «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու նիստին»,-հայտարարեց « Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն էլ հայտարարեց, որ ՔՊ-ի հեղինակած հայտարարության նախագիծը կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի համար, ուստի նրանք ևս չեն մանսակցելու դրա քննարկմանը.
«Արցախը կանգնած է նոր ցեղասպանության շեմին, իսկ ձեր ներկայացրած օրակարգը համարժեք չէ Արցախի և Հայաստանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղական իրավիճակին, այն մոտեցումները, որոնք դուք եք արտահայտում, ոչ միայն չի կանխում վերահաս վտանգը, այլ կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի համար: «Պատիվ ունեմ»-ը չի մասնակցելու այդ քննարկմանը»,-ասաց Աբրահամյանը:

Оппозиция сочла вредным заявление правящей фракции Армении и отказалась от участия в обсуждении 12/14/2022   14:39  |  Лента новостей
Оппозиционные парламентские фракции "Армения" и "Честь имею" отказались участвовать в обсуждении проекта заявления НС с вязи с блокадой Арцаха, инициированного правящей силой "Гражданский договор".
"По нашей оценке, лучше бы не было инициированного ГД проекта заявления, поскольку он не только вредит Армении и Арцаху, но и поможет турецко-азербайджанскому тандему. Исходя из сложившейся ситуации, фракция "Армения" не примет участия в заседании", - заявил секретарь политсилы Арцвик Минасян.
В свою очередь секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян заявил, что проект заявления за авторством ГД  - это «зеленый свет» для Азербайджана, поэтому и их фракция не примет участия в обсуждении.
"Арцах оказался на пороге нового геноцида, а представленный вами проект неадекватен военно-политической обстановке, сложившейся вокруг Арцаха и Армении. Выраженные вами подходы не только не предотвращают неминуемую опасность, но и дают Азербайджану зеленый свет. "Честь имею" не примет участия в обсуждении", - сказал Абрамян.