270 երեխա երեկվանից ձմռան ցրտին մնացել է ճանապարհներին. «Թաթոյան» հիմնադրամը միջազգային հանրությունից պահանջում է անհապաղ քայլեր 12/13/2022 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվանից` 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից, առավոտյան ժամը 10:30-ից 270 երեխա ձմռան ցրտին մնացել է ճանապարհներին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի իբր «քաղաքացիական» ու «բնապահպանական» շարժում ներկայացնող անձանց կողմից փակելու հետևանքով: Այս մասին հայտնում է «Թաթոյան» հիմնադրամի ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի հավաստի տվյալներով՝ երեխաները թե´ ՀՀ Սյունիքի ու այլ մարզերից են, թե´Արցախի տարբեր բնակավայրերից:
Երեխաների թիվը հիմնադրամին հաստատել է նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ակնհայտ է, որ ճանապարհը փակելով տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչների մեկուսացման մեջ թողնելը, Արցախը շրջափակելը որևէ բնապահպանական նպատակ չունի. այն արցախահայության բնաջնջման ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության մաս է։ Սա ադրբեջանական իշխանությունների հատուկ նպատակն է. Արցախը կտրել Հայաստանից, այլ նաև ահաբեկել և մեկուսացնել խաղաղ բնակչությանը։
Երեխաները կտրված են ընտանիքներից, առաջ են եկել ջրի, սննդի և բժշկական օգնության հասանելիության լուրջ խնդիրներ:
Հիմնադրամը շեշտում է, որ մարդու իրավունքները և հատկապես երեխաների իրավունքները կապ չունեն քաղաքական հարցերի, տարածքի ճանաչված կամ չճանաչված լինելու հետ, հետևաբար` հրատապ է, որ հասցեական արձագանքեն երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպությունները՝ վերացնելու համար երեխաների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների խախտումները:
Միանշանակ է, որ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելն Արցախը հայաթափելու ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության շարունակությունն է։

270 детей в зимний холод остались в пути: фонд «Татоян» требует от международного сообщества немедленных шагов по разблокировке дороги из Арцаха в Армению 12/13/2022 15:27 | Лента новостей
Фонд «Татоян» требует от международного сообщества немедленных шагов по разблокированию незаконно перекрытой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией.
Со вчерашнего дня, с 10:30 утра 12 декабря, 270 детей в зимний холод остались в пути вследствие перекрытия представителями так называемого «гражданского» и «экологического» движений Азербайджана единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией», - говорится в заявлении фонда.
По достоверным данным фонда «Центр права и справедливости» «Татоян», дети либо из Сюника и других областей РА, либо из разных населенных пунктов Арцаха. Данные о количестве детей фонду также подтвердил Защитник прав человека в Арцахе.
"Очевидно, что блокирование дороги, удержание в изоляции десятков тысяч мирных жителей и блокада Арцаха не преследует никакой экологической цели. Это часть преступной политики Азербайджана по уничтожению арцахских армян. Это особая цель азербайджанских властей: отрезать Арцах от Армении, а также терроризировать и изолировать гражданское население. Дети разлучены со своими семьями, существуют серьезные проблемы с доступом к воде, еде и медицинскому обслуживанию", - отмечается в заявлении.
Фонд подчеркивает, что права человека и особенно права детей не имеют ничего общего с политическими вопросами, независимо от того, признана территория или нет, поэтому необходимо, чтобы международные организации, занимающиеся защитой прав детей, немедленно отреагировали на устранение нарушений международно гарантированных прав детей.
Очевидно, что закрытие единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, является продолжением преступной политики Азербайджана по опустошению Арцаха от армян.