Իրավիճակի հանգուցալուծումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից Լաչինի միջանցքում իր լիակատար վերահսկողության վերականգնումն է՝ ցանկացած կերպ.Ռուբինյան 12/13/2022 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Խախտվել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի՝ միջանցքում վերահսկողություն իրականացնելու պարտավորությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետում հստակ նշված է, որ.
Լաչինի միջանցքը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո։ Այսինքն միջանցքում զորախումբը ոչ թե կանգնած է Ադրբեջանի բանակի ու ԼՂ Պաշտպանության բանակի միջև՝ բախումներ թույլ չտալու համար, այլ իրականացնում է 5 կմ լայնությամբ տարածքի ուղիղ վերահսկողություն՝ ԼՂ և Հայաստանի միջև անխափան կապ ապահովելու նպատակով։
Համաձայն հայտարարության՝ Ոչ ԼՂ-ն, ոչ ՀՀ-ն Լաչինի միջանցքում որևէ գործառույթ չունեն, որովհետև այն չի գտնվում վերջիններիս վերահսկողության ներքո։
Ադրբեջանը նույնպես նույն պատճառով միջանցքում որևէ գործառույթ չունի, բայց ունի 1 պարտավորություն՝ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը»:
Այսինքն Ադրբեջանը պարտավորվել է որևէ կերպ վտանգի չենթարկել ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքով ազատ տեղաշարժը։ (Օրինակ՝ չռմբակոծել ճանապարհը կամ ֆեյք բնապահպաններ այնտեղ չուղարկել այն արգելափակելու համար):
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումով Ադրբեջանն իր այս պարտավորությունն ակնհայտորեն խախտել է։
Արդյունքում խախտվել է նաև ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի՝ միջանցքում վերահսկողություն իրականացնելու պարտավորությունը։
Իրավիճակի հանգուցալուծումը նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից Լաչինի միջանցքում իր լիակատար վերահսկողության վերականգնումն է՝ ցանկացած կերպ։
Փարիզում եմ ԵԽԽՎ քաղաքական և մոնիտորինգի կոմիտեների նիստերին մասնակցելու համար։ Ստեղծված իրավիճակը քննարկման թեմա եմ դարձնելու նաև այստեղ»,-գրել է նա։

Рубинян: решением ситуации является восстановление полного контроля РМК в Лачинском коридоре любым способом 12/13/2022 16:19 | Лента новостей
Ключ к решению ситуации - восстановление полного контроля российских миротворческих сил в Лачинском коридоре в соответствии с пунктом 6 заявления от 9 ноября, любым способом. Об этом написал вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян на своей странице в Facebook.
Вице-спикер НС Армении напомнил, что в пункте 6 трехстороннего заявления от 9 ноября четко указано: "Лачинский коридор остается под контролем миротворческого контингента Российской Федерации".
"Иными словами, контингент в коридоре стоит не между армией Азербайджана и Армией обороны Нагорного Карабаха для недопущения столкновений, а осуществляет прямой контроль за территорией шириной 5 км и с целью обеспечения бесперебойной связи между Нагорным Карабахом и Арменией", - напомнил Рубен Рубинян.
Как указал вице-спикер НС РА, согласно заявлению, ни Нагорный Карабах, ни Республика Армения не имеют никаких функций в Лачинском коридоре, поскольку он не находится под контролем последних.
По той же причине, отметил он, у Азербайджана нет никаких функций, но есть одно обязательство, которое гласит: "Азербайджанская Республика гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях".
Другими словами, как указал Рубинян, Азербайджан обязался никоим образом не ставить под угрозу свободное передвижение по территории, находящейся под контролем российского миротворческого контингента(например, не подвергать бомбардировке дорогу или не отправлять туда фейк-экологов для его блокирования).
"Незаконно перекрыв Лачинский коридор, Азербайджан очевидным образом нарушил свое обязательство. В результате было нарушено и обязательство российских миротворческих сил по осуществлению контроля в коридоре. Развязка ситуации – восстановление полного контроля российских миротворческих сил в Лачинском коридоре в соответствии с пунктом 6 заявления от 9 ноября, любым способом", - написал Рубинян.
Он сообщил, что находится в Париже для участияв заседаниях политического и мониторингового комитетов ПАСЕ и вынесет на обсуждение сложившуюся ситуацию.