Ծանր հիվանդներին Արցախից չեն կարողանում տեղափոխել, առկա դեղամիջոցներն էլ պահեստավորվում է 12/13/2022   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առողջական ծանր խնդիրներով հիվանդների տեղափոխությունը Երեւան  անհնար է մնում, ու ամենամտահոգիչը հենց դա է։  Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Անգելինա Իսախանյանը՝ նշելով, որ  ծանր վիճակում գտնվող հիվանդները շրջաններից տեղափոխել են Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոն և, ՀՀ գործընկերների հետ մշտական կապի մեջ լինելով ու խորհրդակցելով, տեղի բժիշկները հնարավոր ամեն ինչ անում են՝ նրանց վիճակը բարելավելու համար։
Անհնար օ դարձել նաեւ դեղորայքի պաշարը լրացնելը։ «Դեղորայքի ու բժշկական պարագաների պակաս, ճիշտ է, ներկա դրությամբ չունենք, բայց այն, որ Հայաստանից դեղորայքի պաշարը լրացնելը, փաստացի, անհնար է դարձել, շատ է անհանգստացնում։ Հիմա բոլորս աշխատում ենք արտակարգ ռեժիմով՝ այդ թվում դեղորայքային բաժինը։ Փորձում ենք պահեստավորել ունեցած դեղամիջոցները, որպեսզի կարողանանք հնարավորինս ճիշտ կազմակերպել աշխատանքը և հաշվարկել, թե որքան կբավարարեն առկա պաշարները»,-ասաց նախարարի մամուլի քարտուղարը։

Перевозка тяжелобольных из Степанакерта в Ереван все еще невозможна: в Арцахе рассказали подробности 12/13/2022 15:00 | Лента новостей
Перевозка тяжелобольных из Степанакерта в Ереван все еще представляется невозможной из-за перекрытия азербайджанцами единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией; это больше всего и тревожит. Об этом в беседе с "Фактинфо" заявила пресс-секретарь министра здравоохранения Арцаха Ангелина Исаханян. Она отметила, что пациенты, находящиеся в тяжелом состоянии, были доставлены из районов в Степанакертский республиканский медцентр. Она сообщила, что местные врачи поддерживают постоянный контакт с коллегами из Армении, консультируясь с ними, делают все возможное для улучшения их состояния.
Стали невозможными также поставки медикаментов. "На данный момент дефицита лекарств и медицинских принадлежностей, правда, нет, но крайне тревожит тот факт, что стало невозможным восполнение запаса лекарств из Армении. Сейчас мы все работаем в экстренном режиме, в том числе отдел лекарственных средств. Мы стараемся складировать имеющийся запас медикаментов для того, чтобы максимально грамотно организовать работу и рассчитать, на какое время хватит имеющегося запаса", - сказала пресс-секретарь Минздрава.