Ստեփանակերտն առաջարկել է, որպեսզի ավելացնեն խաղաղապահների թվաքանակը և նրանց միջազգային մանդատ տան (տեսանյութ) 12/13/2022 16:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Ստեփանակերտն առաջարկել է, որպեսզի ավելացնեն խաղաղապահների թվաքանակը և նրանց միջազգային մանդատ տան.
«1980 խաղաղապահներ՝ ամբողջ պարագծով քիչ է։ Երկրորդ՝ մենք առաջարկել ենք խաղաղապահներին միջազգային մանդատ տալ, ցանկալի է՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից։ Սա միջազգային լեգիտիմություն կտա եւ հնարավորություն կտա կանխել նման սադրանքները։ Այժմ խաղաղապահներն իրավասու չեն ստիպելու խաղաղություն պահպանել»,-Երևանում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նա նաև շեշտեց, որ խաղաղապահները ուժային ճանապարհով չեն կարող լուծել հարցը, քանի որ ուժ կիրառելու լիազորություն չունեն:

Степанакерт предложил увеличить численность российских миротворцев и предоставить им международный мандат - Бабаян 12/13/2022   17:42  |  Лента новостей
Степанакерт предложил увеличить численность российских миротворцев и предоставить им международный мандат, заявил на пресс-конференции исполняющий обязанности главы МИД Арцаха Давид Бабаян.
"1980 человек по всей линии соприкосновения – это мало. Во-вторых, мы предложили предоставить миротворцам международный мандат, желательно, от Совета безопасности ООН. Это придало бы международную легитимность и предоставило возможность для предотвращения подобных провокаций. Сейчас миротворцы не уполномочены принуждать к миру", - сказал Бабаян.
Он также подчеркнул, что миротворцы не могут силой решить вопрос, поскольку у них нет полномочий на применение силы.