Կան տեղեկություններ, որ Լաչինի միջանցքը փակած մարդիկ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ուղղորդվողներն են, այդ թվում՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներ.Արցախի ՄԻՊ 12/13/2022   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում շուրջ 125,000 մարդ շրջափակման մեջ է այս պահին:
Արցախը նաև օդային հաղորդակցություն չունի որևէ երկրի հետ: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետին.
«Մարդու իրավունքների մասին միջազգային իրավունքն ամրագրում է, որ որևէ վայրկյան չպետք է խաթարվեն կենսապահովման համար անհրաժեշտ պայմանները: Իսկ մենք տեսնում ենք, որ 24 ժամ շարունակ խաթարված է Արցախում ապրող մարդու ամենատարրական իրավունքը։ Դա իրականացվում է անձամբ Ադրբեջանի նախագահի ուղղորդմամբ և հրահանգներով։ Այն թեզերը, որ շրջանառվում են՝ իբր բնապահպանական հարցեր և այլն, ամբողջությամբ կեղծ են»,-ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը:
Գեղամ Ստեփանյանը նաև հայտարարեց, որ կան տեղեկություններ՝ Լաչինի միջանցքը փակած մարդիկ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ուղղորդվողներն են, այդ թվում՝ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչներ։
Նա նաև հայտնեց, որ Արցախի բժշկական հաստատություններում առկա դեղորայքային պաշարները կբավականցնեն ընդամենը մի քանի օր, և այսպես շարունակվելու դեպքում Արցախը կկանգնի շատ լուրջ խնդրի առջև։
18:14 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ ներկայացուցիչներն այցեր են կատարում համայնքներ
18:18 23/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ ԼՂՀ պետականակիր ժողովուրդն է, իսկ «ԼՂ հայեր» եզրույթը միջազգային հանրության մոտ սխալ տպավորություն կարող է ստեղծել՝ իր հետևանքներով հանդերձ. Արցախի ՄԻՊ
11:35 04/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ–ը կոչ է անում բոլոր պետական մարմիններին բացառել հավաքների մասնակցության սահմանափակման գործողությունները
16:48 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴիվանագիտական լուրջ քայլեր են պետք, որ Արցախում տիրող իրավիճակը հասցվի միջազգային կազմակերպություններին և արձագանքը լինի հասցեական․ Արցախի ՄԻՊ
16:14 20/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղամ Ստեփանյանն ամերիկահայ բարերար Աննա Աստվածատուրյան-Թերքոթին ներկայացրել է Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակը

Порядка 125 тысяч человек в Арцахе в настоящее время находятся в блокаде - омбудсмен 12/13/2022   16:53  |  Лента новостей
Порядка 125 тысяч человек в Арцахе в настоящее время находятся в блокаде. У Арцаха также нет воздушного сообщения ни с одной страной. Об этом в ходе пресс-конференции заявил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, коснувшись гуманитарной катастрофы, возникшей в Арцахе в результате закрытия Лачинского коридора.
"Международное право о правах человека гласит, что жизненно необходимые условия не должны подрываться ни на секунду. И мы видим, что самое основное право человека, проживающего в Арцахе, нарушается  уже на протяжении более 24 часов. Это осуществляется по указанию и поручению президента Азербайджана. Тезисы, которые муссируются под видом экологических вопросов и т.д., - это абсолютная ложь", - отметил омбудсмен
Гегам Степанян также сообщил, что есть информация о том, что людей, перекрывших Лачинский коридор, направили власти Азербайджана, в том числе представители азербайджанских спецслужб.
Он также рассказал, что запасов лекарств в медицинских учреждениях Арцаха хватит лишь на несколько дней. "Если так дальше будет продолжаться, Арцах столкнется с очень серьезной проблемой", - сказал он.