Արցախի Խորհրդարանը ՌԴ-ին, ԱՄՆ-ին ու Ֆրանսիային առաջարկել է դատապարտել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն Արցախի Հանրապետության ու նրա ժողովրդի նկատմամբ 12/09/2022 15:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկությամբ դեկտեմբերի 9-ին գումարվել է ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը դեկտեմբերի 9-ի՝ ՄԱԿ-ի կողմից հաստատված ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման օրվա առիթով հրապարակել է ԱՀ ԱԺ առաջարկությունը՝ ուղղված, մասնավորապես, ՌԴ-ին, Ֆրանսիային և ԱՄՆ-ին։ Այդ մասին տեղեկանում ենք Արցախի ԱԺ տարածած հաղորդագրությունից։ «Արցախի Հանրապետության նախագահի առաջարկությամբ դեկտեմբերի 9-ին գումարվել է ԱԺ արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը դեկտեմբերի 9-ի՝ ՄԱԿ-ի կողմից հաստատված ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման օրվա առիթով հրապարակել է ԱՀ ԱԺ առաջարկությունը.«Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային, աշխարհի բոլոր պետություններին և նրանց խորհրդարաններին ԱՀ Ազգային ժողովն առաջարկում է ՝ դատապարտել Ադրբեջանի ներկայիս սադրիչ գործողությունները Արցախի Հանրապետության ու նրա ժողովրդի նկատմամբ և որակել այն որպես 21-րդ դարում իրականացվող ցեղասպանություն»: Այնուհետև խորհրդարանը լռության րոպեով հարգել է բոլոր պետություններում ցեղասպանության ենթարկված անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հաջորդիվ խորհրդարանն անցել է օրակարգային միակ հարցի՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկմանը:
Նախագծին, որը նախօրեին արժանացել էր ԱԺ պաշտպանության, օրինապահպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հավանությանը, 29 կողմ ձայնով ընդունվել է որպես օրենք»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Парламент Арцаха предлагает РФ, США и Франции осудить нынешние провокационные действия Азербайджана в отношении республики 12/09/2022   15:45  |  Лента новостей
9 декабря по предложению президента Республики Арцах было созвано внеочередное заседание НС по повестке, установленной инициатором.
Как сообщает пресс-служба парламента Арцаха, прежде чем приступить к работам заседания, председатель НС Артур Товмасян в связи с утвержденным ООН 9-го декабря Днем предотвращения и осуждения геноцидов опубликовал предложение НС Республики Арцах: «Национальное собрание Республики Арцах предлагает Российской Федерации, Соединенным Штатам Америки, Франции, всем государствам мира и их парламентам осудить нынешние провокационные действия Азербайджана в отношении Республики Арцах и ее народа, квалифицировав их как геноцид, осуществляемый в XXI веке». Затем парламент минутой молчания почтил память невинных жертв геноцида во всех государствах.
Далее парламент приступил к рассмотрению единственного вопроса повестки дня – проекта закона «О внесении изменения в закон "О воинской службе и статусе военнослужащего"».
Законопроект, удостоившийся положительного заключения на состоявшемся накануне заседании постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, 29 голосами «за» был принят парламентом в качестве закона.