Վահե Նիկոյանն ազատ կարձակվի.դատարանը մերժել է կալանավորման միջնորդությունը 12/09/2022   13:31  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Վահե Նիկոյանն ազատ կարձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Նիկոյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի միջնորդությունը։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունը հաստատեցին վարույթն իրականացնող մարմնից։
Հիշեցնենք, որ Վահե Նիկոյանը ձերբակալվել է՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում։ Ըստ ՀԿԿ-ի՝ պաշտոնավարման տարիներին Նիկոյանը չարաշահել է պաշտոնեական դիրքը, որի հետևանքով մայրաքաղաքում տարիներ շարունակ փաստացի չկատարված աղբահանության աշխատանքների և չմատուցված սանիտարական մաքրման ծառայությունների համար «ՍԱՆԻԹԵՔ» ՍՊ ընկերությանը, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված ընկերություններին անհիմն վճարվել է ավելի քան 3 մլրդ ՀՀ դրամ գումար: Նիկոյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որորշում է կայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի (2003թ.) 308-րդ հոդվածով՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու հատկանիշներով։

Суд освободил бывшего вице-мэра Еревана Ваге Никояна 12/09/2022   13:39  |  Криминальная хроника
Бывший вице-мэр Еревана Ваге Никоян будет отпущен на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана отклонил ходатайство следователя Антикоррупционного комитета о применении в отношении Никояна меры пресечения в виде заключения под стражу. Инфорамцию "ФактИнфо" подтвердили в органе, осуществляющем производство.
Напомним, Ваге Никоян был задержан в рамках уголовного дела, расследуемого в Антикоррупционном комитете. Согласно сообщению ведомства, Никояна подозревают в злоупотреблении должностным положением в бытность его вице-мэром, в результате чего ООО "САНИТЕК", а также аффилированным с ним компаниям было необоснованно выплачено более 3 млрд. драмов за невыполненную работу по вывозу мусора и неоказанные услуги по санитарной очистке.
Было принято решение об инициировании уголовного преследования в отношении Никояна по ст. 308  действующего на тот момент УК РА(злоупотребление должностным положением).