Բերդի նախկին համայնքապետ Հարություն Մանուչարյանն ազատ կարձակվի 12/09/2022 10:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Բերդ համայնքի նախկին ղեկավար Հարություն Մանուչարյանն ազատ կարձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Մանուչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց պաշտպան Արման Թամրազյանը։
Նշենք, որ Բերդ համայնքի նախկին ղեկավարի անազատության մեջ գտնվելու ժամկետը լրանում է նոյեմբերի 10–ին։
Հիշեցնենք, որ Հարություն Մանուչարյանը ձերբակալվել է նոյեմբերի 10-ին վաղ առավոտյան՝ Բերդ համայնքում ահավագանու նիստից առաջ, որի օրակարգում եղել է համայնքապետի ընտրության հարցը։ Հարություն Մանուչարյանին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի (2003թ) 308-րդ հոդվածի 1-ին և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու հատկանիշներով։ Քրեական վարույթը վերաբերում է ինքնակամ շինության հետևանքները չվերացնելուն։

Экс-глава общины Берд выйдет на свободу 12/09/2022   10:59  |  Лента новостей
Бывший глава общины Берд Арутюн Манучарян будет освобожден из-под стражи. Суд общей юрисдикции Еревана отклонил ходатайство о продлении Манучаряну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Арман Тамразян.
Отметим, что срок содержания под стражей экс-главы общины Берд истекает 10 ноября.
Напомним, Арутюн Манучарян был задержан 10 ноября рано утром перед заседанием совета старейшин Берда, на повестке которого стоял вопрос об избрании главы общины.
Арутюну Манучаряну предъявлено обвинение по ч.ст. 308 и ч.1 ст. 314 УК РА(2003 г.) – по признакам злоупотреблениями должностными полномочиями и служебного подлога.  Уголовное производство касается неустранения последствий самовольной постройки.