Պաշտոնական Բաքուն հայտարարում է, որ Արցախի ժողովրդի անվտանգության հետ կապված միջազգային մեխանիզմների մասին խոսք անգամ լինել չի կարող. Մայիլյան 12/09/2022 16:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների իրավունքների և անվտանգության հարցերը չի պատրաստվում քննարկել ոչ Հայաստանի, ոչ էլ այլ պետությունների և կազմակերպությունների հետ։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանը․
«Պաշտոնական Բաքուն բացեիբաց հայտարարում է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հետ կապված միջազգային մեխանիզմների ստեղծման մասին խոսք անգամ լինել չի կարող։
Ադրբեջանի իշխանությունների հնչեցրած հայտարարությունները բավարար հիմք են հանդիսանում Հայաստանի և այլ երկրների համար, որոնք շահագրգռված են Արցախի և, ընդհանուր առմամբ, տարածաշրջանի իրական անվտանգությամբ, որպեսզի գործարկեն հակամարտության համապարփակ կարգավորման «երկրորդ ուղին», այսինքն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացին զուգահեռ կատարել ակտիվ և նպատակաուղղված աշխատանք Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ։ Նոր զուգահեռ գործընթացը կդառնա Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող ագրեսիայի միջազգային զսպման արդյունավետ միջոց և հնարավորություն կտա կանխելու Արցախի բնիկ հայկական բնակչության ցեղասպանությունը և նոր էթնիկական զտումները»,-գրել է նա։

Маилян назвал эффективную меру по предотвращению новых этнических чисток и геноцида коренного армянского населения Арцаха 12/09/2022   17:25  |  Лента новостей
Параллельно с переговорным процессом между Арменией и Азербайджаном следует проводить активную и целенаправленную работу в плане международного признания Республики Арцах. Об этом написал бывший министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян.
Он указал, что азербайджанская сторона в очередной раз публично заявила, что не собирается обсуждать вопрос прав и безопасности граждан Нагорного Карабаха ни с Арменией, ни с другими государствами и организациями. Бакинские власти открыто заявляют, что о создании международных механизмов относительно прав и безопасности народа Арцаха не может быть и речи.
"Заявления, озвученные властями Азербайджана, являются достаточным основанием для Армении и других стран, заинтересованных в реальной безопасности Арцаха и региона в целом, чтобы запустить "второй трек" всеобъемлющего урегулирования конфликта, то есть параллельно с переговорным процессом между Арменией и Азербайджаном проводить активную и целенаправленную работу в плане международного признания Республики Арцах"", - подчеркнул Маилян.
По его словам,  новый параллельный процесс станет эффективной мерой международного сдерживания готовящейся азербайджанской агрессии и позволит предотвратить новые этнические чистки и геноцид коренного армянского населения Арцаха.