Ձեր խաղաղության օրակարգը կեղծ է. Թագուհի Թովմասյանը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահ Օրուջային 12/08/2022   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմական հանցագործություններով հայտնի Ադրբեջանում փաստորեն գոյություն ունի Մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողով: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը:
Նա, մասնավորապես, գրել է. «Լրատվական կայքերում տարածվում է Ադրբեջանի խորհրդարանի` Մարդու իրավունքներով զբաղվող ինչ-որ հանձնաժողովի նախագահ Զ․ Օրուջայի հայտարարությունն առ այն, որ Ադրբեջանը պատերազմով տիրեց Շուշիին, խաղաղությամբ էլ կտիրի Երևանին։
Միջազգային գործընկերներիս ուշադրությունն եմ հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ մարդու իրավունքներով զբաղվող Ադրբեջանի այս պաշտոնյան ըստ էության անտեսում է մարդու անօտարելի, համընդհանուր իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող այն առանցքային դրույթները, որոնցով պետությունները պարտավորված են առաջնորդվել իրենց միջազգային հարաբերություններում։
Մասնավորապես․ այս հայտարարությամբ Ադրբեջանի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահը փաստորեն ողջունում է Ադրբեջանի վարքագիծն առ այն, որ Ադրբեջանը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների հիմքում դրված, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությամբ, ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված՝ ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու, վեճերի խաղաղ կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծել է լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա Արցախի դեմ, կիրառել ընդհանուր միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, թիրախավորել Արցախի քաղաքացիական բնակչությունը եւ ենթակառուցվածքները: Իսկ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների հետևանքով հազարավոր մարդկային կյանքերի կորուստը ցավալի է, որ որևէ կերպ չի հետաքրքրում մարդու իրավունքներով զբաղվող այս պաշտոնյային։
Զ․ Օրուջան, հավատարիմ Ադրբեջանի նվաճողական քաղաքականության տրամաբանությանը, խոսում է միջազգային իրավունքի սուբյեկտի՝ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքին տիրանալու մասին, որը միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտում է։
Ինչ վերաբերում է վերջինիս հիշատակած խաղաղությանը, ընդգծում եմ՝ Ձեր խաղաղությունը՝
ամենօրյա հրաձգային, ականանետային կրակոցներն են,
հայ խաղաղ բնակչության, զինծառայողների սպանություններն ու վիրավորումներն են, քաղաքացիական բնակչության ուղղակի թիրախավորումը,
հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց պատանդառությունը, գերության մեջ հայտնված հայ զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունները,
բռնի անհետացումը,
քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց նկատմամբ խոշտանգումները, դաժան և անմարդկային վերաբերմունքը,
հայ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը, նոր ցեղասպանության իրագործման պետական քաղաքականության կյանքի կոչումը,
Արցախի շրջափակումն ու աշխարհի հետ կապի արգելափակումը,
Երեխաներին սննդի մատակարարումների արգելափակումը, նրանց կյանքի իրավունքի ոտնահարումները,
վիրավորներին անհրաժեշտ բժշկական օգնության արգելափակումը,
առհասարակ անարգանքը միջազգային հումանիտար իրավունքի նկատմամբ...
Թերևս այս պաշտոնյային հիշեցնեմ՝ Ձեր խաղաղության օրակարգն այնքան կեղծ է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը ձեզ պարտավորեցրել է՝
1․ «Պաշտպանել բռնությունից և մարմնական վնասվածքներից բոլոր այն անձանց, ովքեր գերեվարվել են՝ 2020թ․ զինված հակամարտությամբ պայմանավորված, և դեռևս շարունակում են մնալ գերեվարված, և ապահովել նրանց անվտանգությունն ու օրենքի առջև հավասարությունը»,
2․ «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու ազգությամբ և էթնիկ հայերին թիրախավորող ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, ներառյալ՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից»․․․
Միաժամանակ կարող եք ընդունել ի գիտություն, որ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայով Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի եզրափակիչ դիտարկումներում տեղ են գտել 2020թ․ Արցախի դեմ ագրեսիայի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների դեպքերը։
Իսկ Ձեր երկրում մարդու իրավունքների խայտառակ վիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք ծանոթանալ Freedom House-ի 2021, 2022 թվականների զեկույցներին հետևյալ հղումով»։
12:01 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊարեկային ծառայության մի խումբ աշխատակիցների կողմից Վանաձորի մի քանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնության կիրառումն անընդունելի է. Թովմասյան
18:28 24/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխանակ զոհվածների ծնողների նկատմամբ բիրտ ուժ կիրառողները պատժի ենթարկվեն, փորձում են պատժել ծնողներին. Թովմասյան
11:21 21/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՉինաստանի դեսպանը վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը` աջակցել հայ ժողովրդին. Թագուհի Թովմասյան

Мир по-азербайджански – это обстрелы, убийства и пытки: депутат НС Армении жестко прошлась по азербайджанскому парламентарию 12/08/2022   12:28
В Азербайджане, известном военными преступлениями, оказывается, существует комиссия по правам человека. Об этом написала председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийная Тагуи Товмасян на своей странице в Facebook.
На информационных сайтах распространяется заявление председателя какой-то комиссии парламента Азербайджана по правам человека З. Орудж о том, что Азербайджан войной завладел Шуши, мирным путем завладеет Ереваном.
Товмасян обратила внимание своих международных коллег на то обстоятельство, что занимающийся правами человека азербайджанский чиновник, по сути, игнорирует положения, касающиеся защиты неотъемлемых, всеобщих прав человека, которыми государства обязаны руководствоваться в своих международных отношениях.
В частности, как отметила депутат, этим заявлением председатель комиссии по правам человека Азербайджана фактически одобряет поведение Азербайджана в том, что Азербайджан, нарушая основополагающие принципы, заложенные в основу переговоров по мирному урегулированию Нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, а также закрепленные Уставом ООН и в Хельсинском заключительном акте ОБСЕ основные принципы воздержания от применения силы или угрозы его применения, мирного урегулирования споров, 27 сентября 2020 года развязал широкомасштабную военную агрессию против Арцаха, применил запрещенное международным правом оружие, преднамеренно обстреливал гражданское население и инфраструктуру Арцаха.
"Печально, что этого чиновника, занимающегося правами человека, никоим образом не интересует гибель тысячи людей в результате военных преступлений Азербайджана", - указала она.
Продолжая логику завоевательной политики Азербайджана, З. Орудж говорит о завладении субъекта международного права – столицы Республики Армения, что является вопиющим нарушением Международного Права.
Что касается мира, упомянутого последним, депутат напомнила, что мир по-азербайджански – это:
ежедневные обстрелы из стрелкового и артиллерийского оружия,
убийства и ранения мирного армянского населения и военнослужащих, прямой обстрел гражданского населения,
удерживание в заложниках армянских военнопленных и мирных жителей, внесудебные убийства армянских военнослужащих и гражданских лиц, оказавшихся в плену,
насильственное исчезновение,
пытки гражданских лиц, в том числе женщин, жестокое и бесчеловечное отношение,
этническая ненависть к армянскому народу, реализация государственной политики нового геноцида как жизненное призвание,
блокада Арцаха и блокирование связи с остальным миром,
блокирование поставок продуктов питания детям, нарушение их права на жизнь,
блокирование необходимой медицинской помощи раненым,
неуважение к международному гуманитарному праву в целом…
Она напомнила азербайджанскому чиновнику  о  том, что мирная повестка Азербайджана настолько ложная, что Международный суд ООН обязал Баку:
1. «Обеспечить защиту от насилия и нанесения телесных повреждений всех лиц, захваченных в ходе конфликта 2020 года и находящихся в заключении, и обеспечить их безопасность и равенство перед законом»,
2.  «Принять все необходимые меры в целях предотвращения разжигания расовой ненависти и дискриминации в отношении лиц армянского происхождения, в том числе со стороны должностных лиц и государственных учреждений Азербайджана»…
«В то же время можете принять к сведению, что в заключительных наблюдениях Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации в рамках выполнения Азербайджаном обязательств по Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации отмечены случаи грубых нарушений прав человека, совершаемых Азербайджаном в 2020 году во время и после агрессии против Арцаха.  А для получения информации о позорной ситуации с правами человека в Вашей стране вы можете ознакомиться с докладами Freedom House за 2021 и 2022 годы: https://freedomhouse.org/country/azerbaijan", - написала Товмасян.