Արցախի պատվիրակության պաշտոնական այցը Ֆրանսիա և Նախագահ Հարությունյանի հայտարարությունները մեծ նշանակություն ունեն. Մասիս Մայիլյան 12/08/2022 16:30 | Մեկնաբանություն
Բաքվի իշխանությունների նախահարձակ հայտարարություններն ու սադրիչ գործողությունները հիմնված են Արցախի իբր ադրբեջանական պատկանելության կեղծ թեզի վրա։ Արցախի Հանրապետության տարածքի մեծ մասի ապօրինի բռնազավթման և կատարած ռազմական հանցագործությունների համար ադրբեջանական կողմը դեռևս չի կրել իր պատիժը։Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանը․
«Իսկ անպատժելիությունը գրգռում է պաշտոնական Բաքվի ախորժակը և հանցավոր նոր ծրագրեր ծնում, որոնց թվում է Արցախի նկատմամբ ամբողջական վերահսկողության հաստատումը՝ հետագա էթնիկ զտումների և բնիկ հայ ազգաբնակչության ցեղասպանության ակնկալիքով։
Բաքվի վարչակարգի զսպման համար հարկ է կոնկրետ որոշումներ ընդունել և գործնական քայլեր ձեռնարկել, որոնք ի ցույց կդնեն, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը չեն տարածվում Արցախի Հանրապետության վրա։
Այս առումով մեծ նշանակություն ունի Արցախի Հանրապետության պաշտոնական պատվիրակության այցը Ֆրանսիա և նախագահ Հարությունյանի արած հայտարարությունները։ Մասնավորապես, Ֆրանսիայի գործադիր իշխանության կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին, ինչը թույլ կտա կանխել հայերի նոր ցեղասպանությունն իրենց հայրենիքում: Այցի ընթացքում նաև նշվել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը և այդ իրավունքի իրացման արդյունքների ճանաչումը հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարհն է, որը երաշխավորում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պատշաճ մակարդակի ապահովումը»։

Масис Маилян заявил о большом значении визита официальной делегации Республики Арцах во Францию и заявлений президента Арутюняна 12/08/2022   17:01  |  Комментарий
Aгрессивные заявления и провокационные действия бакинских властей основаны на ложном тезисе о якобы принадлежности Арцаха Азербайджану. Об этом написал бывший министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян на своей странице в Facebook.
"За незаконную силовую оккупацию большей части территории Республики Арцах и совершённые военные преступления азербайджанская сторона всё ещё не понесла наказание. А безнаказанность разжигает аппетит официального Баку и порождает новые преступные планы, в числе которых установление полного контроля над Арцахом с последующими этническими чистками и геноцидом коренного армянского населения", - отметил Масис Маилян.
Как указал экс-глава МИД,  для сдерживания бакинского режима необходимо принимать конкретные решения и предпринимать практические шаги, демонстрирующие, что территориальная целостность и суверенитет Азербайджана не распространяются на Республику Арцах.
По его словам, в данном контексте большое значение имеет визит официальной делегации Республики Арцах во Францию и сделанные президентом Арутюняном заявления. В частности, о необходимости признания Республики Арцах со стороны исполнительной власти Франции, что позволит предотвратить новый геноцид армян на своей родине.
"В ходе визита было также отмечено, что уважение права народа Арцаха на самоопределение и признание результатов реализации данного права является единственным способом достичь урегулирования конфликта, которое гарантирует должный уровень соблюдения прав и безопасности народа Арцаха", - написал Масис Маилян.Париж всегда будет рядом с Арцахом и его народом, защищая его права на самоопределение и мирную жизнь - Анн Идальго