Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման վերաբերյալ 12/08/2022 17:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումների, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի և տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու իր դիրքորոշմանը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանի շարունակական սադրիչ գործողություններն ու առավելապաշտական հռետորաբանությունը բերում են անվտանգային փխրուն իրավիճակի սրման:
Զրուցակցիներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությանը և կարևորել վերջինիս դերը:

Мирзоян – Клаару: непрекращающиеся провокации Азербайджана ведут к обострению хрупкой ситуации с безопасностью 12/08/2022   17:55  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 8 декабря принял специального представителя по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
"Состоялся обмен мнениями о разработке мирного договора между Арменией и Азербайджаном, последних развитиях вокруг нагорно-карабахского конфликта, а также о процессе делимитации и разблокировании региональных транспортных инфраструктур", - говорится в сообщении.
Арарат Мирзоян отметил, что армянская сторона привержена своей позиции по установлению мира и стабильности в регионе, подчеркнув, что непрекращающиеся провокационные действия и максималистская риторика Азербайджана ведут к обострению хрупкой ситуации с безопасностью.
Собеседники коснулись также деятельности наблюдательной миссии ЕС в Армении и подчеркнули важность ее роли.