Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հաստատել է ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելությունը երկարաձգելու անհրաժեշտությունը 12/07/2022 12:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան հայտարարել է հոկտեմբերի 20-ից Հայաստանում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատը շարունակելու անհրաժեշտության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է դեկտեմբերի 6-ին կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ:
«Սահմանը մշտադիտարկելու միջոցով այս առաքելությունն իսկապես սահմանափակել է էսկալացիայի վտանգը», - ասել է Կոլոննան:
Կոլոննան նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը չի թուլացել: Նախարարը վերահաստատել է Ֆրանսիայի և Եվրոպական Միության աջակցությունը Հայաստանին և խոստացել, որ շարունակական ջանքեր կգործադրի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար:

В МИД Франции подтвердили необходимость продления миссии наблюдателей ЕС в Армении 12/07/2022   12:28  |  Лента новостей
Министр Европы и иностранных дел Французской Республики Катрин Колонна заявила о необходимости продления мандата наблюдательной миссии ЕС, находящейся в Армении с 20 октября. Об этом, как передает «Арменпресс», глава МИД Франции заявила 6 декабря в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
«Посредством мониторинга границы эта миссия действительно ограничила риск эскалации», - заявила Катрин Колонна.
Она отметила, что напряженность между Арменией и Азербайджаном не спадает. Министр подтвердила содействие Франции и Евросоюза Армении и обещала прилагать постоянные усилия для установления мира в регионе.