1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին շատ տաք է եղել. Մթնոլորտային երևույթները կապ չունեն երկրաբանական երևույթների հետ, դա պարզապես համընկել է.Սուրենյան 12/07/2022 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին շատ տաք է եղել, Երևանում օդի ջերմաստիճանը հասել է +13…+15, Գյումրիում մոտ +8...+10 աստիճանի: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Այս հանգամանքով է պայմանավորված այն մտավախությունը, որ երբ ձմռանը օդի ջերմաստիճանը կտրուկ բարձրանում է, մարդիկ մտածում են, որ երկրաշարժ է լինելու: Սակայն գիտական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ մթնոլորտային երևույթները կապ չունեն երկրաբանական երևույթների հետ, դա պարզապես համընկել է:
1988թ.-ից հետո դեկտեմբերին շատ ավելի էական տաքացումներ են եղել, սակայն երկրաշարժ չի արձանագրվել»,-գրել է նա:

Гагик Суренян рассказал, является ли теплая погода зимой предвестником землетрясений 12/07/2022 13:21 | Комментарий
Заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга министрства окружающей среды Армении Гагик Суренян рассказал, является ли теплая погода зимой предвестником землетрясений.
Он напомнил, что 7 декабря 1988 года было очень тепло: температура воздуха в Ереване достигала +13...+15 градусов, а в Гюмри было около 8-10 градусов тепла.
"С этим связано то опасение, что в случае резкого повышения температуры воздуха зимой, люди думают, что будет землетрясение. Но научные исследования показали, что атмосферные явления не имеют ничего общего с геологическими явлениями, это просто совпадение. После декабря 1988 года имели место гораздо более значительные потепления, но землетрясений зарегистрировано не было", - написал Суренян на своей странице в Facebook.