Լաչինի միջանցքի փակումը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում կլիներ. իրավիճակը փխրուն է, հարցերը կարգավորված չեն 12/07/2022 17:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Լաչինի միջանցքի փակումը նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում կլիներ: Պետք է արձանագրենք նաև, որ ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների արդյունքում հարցը արագորեն հարթվել է: Այս մասին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը.
«Կարծում եմ, կողմերը կարող են իրար նկատմամբ դժգոհություններ ունենալ կամ իրար պահանջներ ներկայացնել միայն այն պայմանավորվածությունների շրջանակում, որոնք արձանագրված են բոլոր մասնակիցների կողմից և հանրությանը հայտնի են:
Իրավիճակը փխրուն է, հարցերը կարգավորված չեն, իսկ նոր պահանջների ներկայացումը կարող է սրել իրավիճակը»,-հավելեց Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 3-ին քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին:

Закрытие Лачинского коридора стало бы грубейшим нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября – Мирзоян 12/07/2022   17:24  |  Лента новостей
Закрытие Лачинского коридора стало бы грубейшим нарушением трехстороннего заявления от  9 ноября. Об этом заявил в ходе правительственного часа в среду министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комемнтируя недавний инцидент с перекрытием азербайджанцами единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией.
"Следует также констатировать, что в результате  переговоров с руководством российского миротворческого контингента вопрос был быстро урегулирован. Полагаю, стороны могут проявлять недовольство или предъявлять друг другу требования только в рамках тех договоренностей, которые зафиксированы всеми участниками и известны общественности. Ситуация хрупкая и выдвижение новых требований может быть направлено лишь на ее обострение", - заявил он.
Напомним, 3 декабря группа азербайджанцев в штатском 3 декабря перекрыла связывающую Республику Армения и Нагорный Карабах магистраль под надуманным экологическим предлогом.