Ոչ մի պայմանագիր չի կարող լուծել այդ հարցը, քանի որ ունենք հարևան պետություն, որը չի ուզում, որ մենք այստեղ ապրենք. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ) 12/05/2022 17:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Ասկերանի շրջանի վարչակազմում, ծանոթացել առկա հրատապ խնդիրներին: Վարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանն առաջնային է համարել անվտանգության խնդիրը՝ նշելով, որ դա լուրջ վնաս է հասցնում գյուղատնտեսությանը և մարդկանց զրկում ապրուստից, քանի որ մշակելի հողատարածքների և արոտավայրերի զգալի մասը գտնվում է հակառակորդի ուղիղ նշանառության տակ: Խորհրդակցությանը բարձրացվել է նաև համայնքներ-վարչակազմ- նախարարություններ օպերատիվ կապի և արդյունավետ համագործակցության հարցը:
Ընդգծելով աշխատանքի արդյունավետ կազմակերպման կարևորությունը՝ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ միայն կարգապահ ու կազմակերպված աշխատանքով է հնարավոր դիմակայել նոր մարտահրավերներին: Այս իսկ պատճառով վարչակազմի ղեկավարների հետ ամենօրյա ռեժիմով խորհրդակցությունների մեխանիզմ է ներդրվել, ինչը հնարավորություն է տալիս անձամբ նրանցից լսել իրավիճակի ու հրատապ խնդիրների մասին:
Այցի ընթացքում պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ասկերանի շրջանի համայնքների ղեկավարների, շրջանի հիմնարկ-ձեռնարկությունների ղեկավարների հետ, լսել նրանց կողմից բարձրացված խնդիրները, որոնք հիմնականում վերաբերել են անվտանգությանը, քաղաքացիական պաշտպանությանը, բնակարանային ապահովման խնդիրներին, դպրոցների, ճանապարհների վերանորոգմանը և այլն:
Անդրադառնալով անվտանգության խնդրին՝ պետնախարարը նշել է. «Խաղաղության հաստատման հնարավորությունը միայն մեր ուժի և համախմբվածության մեջ է: Ոչ մի պայմանագիր չի կարող լուծել այդ հարցը, քանի որ ունենք հարևան պետություն, որը չի ուզում, որ մենք այստեղ ապրենք: Մենք պետք է դառնանք ուժեղ, համախմբված, որպեսզի իրենք չկարողանան հարցը լուծել մեզ համար անընդունելի եղանակով: Մենք պետք է շարունակենք մեր պայքարը բոլոր ուղղություններով՝ դիվանագիտական, ռազմական, քաղաքական, տեղեկատվական: Մենք պետք է զգոն լինենք»:
Խոսելով Ստեփանակերտ- Գորիս ճանապարհի փակման միջադեպի մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ նման սադրանքների պետք է պատրաստ լինենք:
«Իրավիճակն այսպիսին է: Դրա դեմ պետք է պայքարենք բոլոր միջոցներով: Այս իրականությունը մեզնից բոլորովին այլ մոտեցումներ է պահանջում՝ թե՛ խնդիրների ախտորոշման, թե՛ որոշումների կայացման, թե՛ ընդհանուր գործելաոճի հարցում: Մենք շատ լուրջ վտանգներ և մարտահրավերներ ունենք, բայց ես վստահ եմ, որ մենք դրանք հաղթահարելու ենք: Մեր պայքարը շարունակվում է մեր հողի վրա ապրելու իրավունքի, մեր երեխաների ապագայի համար: Եվ սա ողջ հայության պայքարն է»:

Наша борьба за право жить на своей земле, за будущее наших детей продолжается – госминистр Арцаха 12/05/2022 18:13 | Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян сегодня провёл рабочее совещание в администрации Аскеранского района, ознакомился с имеющимися неотложными проблемами. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Руководитель администрации Гамлет Апресян счёл приоритетной проблему безопасности, отметив, что это наносит серьёзный ущерб сельскому хозяйству и лишает людей насущно необходимого для жизни, поскольку значительная часть обрабатываемых земель и пастбищ находится под прямым прицелом противника. На совещании был также поднят вопрос об оперативной связи и эффективном сотрудничестве по линии общины – администрация – министерства.
Подчеркнув важность эффективной организации работы, госминистр Рубен Варданян отметил, что только дисциплинированной и организованной работой можно противостоять новым вызовам. По этой самой причине внедрён механизм совещаний с руководителями администраций в ежедневном режиме, что даёт возможность лично от них услышать о ситуации и неотложных проблемах.
В ходе визита госминистр Рубен Варданян встретился также с руководителями общин Аскеранского района, руководителями учреждений и предприятий района, выслушал поднимаемые ими проблемы, которые в основном касались безопасности, гражданской обороны, проблемы жилищного обеспечения, ремонта школ, дорог и т.д.
Говоря о проблеме безопасности, госминистр отметил: «Возможность установления мира заключается только в нашей силе и сплочённости. Никакой договор не может решить этот вопрос, поскольку у нас есть соседнее государство, которое не хочет, чтобы мы здесь жили. Мы должны стать сильными, сплочёнными, чтобы они не смогли решить вопрос неприемлемым для нас образом. Мы должны продолжать свою борьбу по всем направлениям: дипломатическому, военному, политическому, информационному. Мы должны быть бдительны и готовы».
Говоря об инциденте с перекрытием дороги Степанакерт – Горис, Рубен Варданян отметил, что нужно быть готовыми к подобным провокациям.
«Ситуация такова. Мы должны бороться с этим всеми средствами. Эта реальность требует от нас совершенно иных подходов и в плане диагностики проблем, и в принятии решений, и вообще в смысле образа действий. Перед нами стоят очень серьёзные опасности и вызовы, но я уверен, что мы их преодолеем. Наша борьба за право жить на своей земле, за будущее наших детей продолжается. И это борьба всего армянства».