Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ. Լավրովը՝ Բայրամովին (տեսանյութ) 12/05/2022   14:07  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ։ Մոսկվայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցություններն սկսվել են քիչ առաջ։
19:34 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլմա-Աթայի հռչակագիրն ստորագրել է նաեւ Ուկրաինայի նախագահը, իսկ այդ պահին Ղրիմն ու Դոնբասը եղել են Ուկրաինայի կազմում. միջազգայնագետի հիշեցումը՝ Լավրովին
21:41 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼավրովը եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը քննարկել են Հայաստանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակը
11:59 11/09/2022  |  Միջազգային լրահոս«ՀԱՄԱՍ»-ի պատվիրակությունը Մոսկվայում կհանդիպի Սերգեյ Լավրովի հետ
15:11 04/09/2022  |  Միջազգային լրահոսԼավրովին ԱՄՆ մուտքի վիզա չեն տվել
15:37 10/08/2022  |  Միջազգային լրահոսՀայաստանը կառուցողական մոտեցումներ ունի եռակողմ հայտարարության իրականացման առումով.Բայրամով
19:13 09/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԲայրամովը հայտարարել է, թե Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապվելու համար ունի այլընտրանքային ճանապարհ Արաքս գետով
21:00 04/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում հայտնել են, որ Բլինկենը ցանկանում է Լավրովի հետ քննարկել բանտարկյալների խնդիրը

Лавров на встрече с Байрмовым: Россия заинтересована в заключении мирного договора между Ереваном и Баку 12/05/2022   14:17  |  Международные новости
Россия заинтересована в том, чтобы всячески способствовать заключению мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Об этом, как передает ТАСС, заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в понедельник, открывая переговоры с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
"Важная тема - ход выполнения трехсторонних договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России, которые были достигнуты и в ноябре 2020 года, в январе, ноябре 2021 года, и в конце октября был очередной саммит в Сочи", - сказал руководитель дипведомства РФ.
"Мы заинтересованы в том, чтобы всячески способствовать и разблокированию транспортных связей, делимитации границы, заключению мирного договора, и в целом - укреплению мер доверия, в том числе по линии развития контактов между общественными структурами, политологами, парламентариями", - приводит слова Лаврова агентство.
Как отметил глава МИД РФ, стороны также рассмотрят вопрос взаимодействия в регионе и в многосторонних структурах. "Всегда на нашей повестке дня взаимодействие в регионе, каспийская тематика, контакты в Организации Объединенных Наций, ОБСЕ, которая переживает очень непростые времена, Содружестве Независимых Государств и другие процессы, которые происходят на нашем общем пространстве", - добавил Лавров.