Ադրբեջանցիների կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակումը հայ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության հերթական դրսևորումն է.Թագուհի Թովմասյան 12/05/2022 10:55 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակումը հայ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ ատելության, Արցախի շրջափակման Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականության, Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների աղաղակող խախտման հերթական դրսևորումն է։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը.
«Այս քայլով Ադրբեջանը փորձում է աստիճանաբար ընդհատել հայկական երկու հանրապետությունների միջև գործող ենթակառուցվածքը և առաջիկայում իրականացնել արցախահայության նոր ցեղասպանություն։
Միջազգային գործընկերներիս ուշադրությունն եմ հրավիրում Ադրբեջանի այս անօրինական, մարդու հիմնարար՝ կյանքի, առողջության, ազատության և մյուս համընդհանուր իրավունքները ոտնահարող վարքագծի վրա։ Ադրբեջանցիները Արցախը սնուցող միակ ճանապարհը փակելով՝ արգելափակել են բժշկական պարագաների և դեղամիջոցների տեղափոխումը Արցախ, առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող հիվանդներին հնարավոր չի եղել այդ ողջ ընթացքում Արցախից հասցնել Հայաստան՝ անհրաժեշտ բժշկական օգնություն տրամադրելու համար։
Այս անօրինական գործողությունից 2 օր առաջ միջազգային օղակների ուշադրությունն էի հրավիրել վերջին օրերին Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների վրա, ընդգծել հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքները ոտնահարող Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու անհրաժեշտությունը, այլապես միջազգային հանրության անպատժելիության պայմաններում Ադրբեջանը կդիմի նոր հանցագործությունների։
Միջազգային գործընկերներիս ահազանգում եմ՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհի փակումը Ադրբեջանի հերթական հանցագործությունների ընդամենը սկիզբն է։ Ադրբեջանը առաջիկայում ձգտելու է Արցախում ստեղծել հումանիտար աղետ, որպեսզի կյանքի կոչի իր ցեղասպանական ծրագրերը, զրկի արցախահայությանը իրենց հայրենիքում խաղաղ կյանք վարելու իրավունքից և հայաթափի Արցախը։
Իսկ թուրքի հետ խաղաղության օրակարգին հավատարիմ, Արցախի հարցում նշաձողը իջեցրած, ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հայկական հայեցակարգի հիմքում անվտանգության երաշխիքներն ու իրավունքները դրած Փաշինյանի իշխանությունը համառորեն լռում է»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Азербайджан будет стремиться создать в Арцахе гуманитарную катастрофу, чтобы претворить в жизнь свои геноцидальные программы - Товмасян 12/05/2022   11:17  |  Комментарий
Закрытие азербайджанцами единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, является очередным проявлением этнической ненависти Азербайджана к армянскому народу, преступной политики Азербайджана по блокаде Арцаха, вопиющего нарушения основных прав народа Арцаха. Об этом заявила председатель постоянной комиссии НС Армении по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийная Тагуи Товмасян.
Как указала депутат, подобным шагом Азербайджан пытается постепенно отрезать действующую между двумя армянскими республиками инфраструктуру и в ближайшее время осуществить новый геноцид армян Арцаха.
Товмасян обратила внимание своих международных коллег на подобное незаконное поведение Азербайджана, нарушающее основополагающие права человека: на жизнь, на здоровье, на свободу и другие универсальные права.
«Азербайджанцы, перекрыв единственную дорогу, питающую Арцах, заблокировали доставку медицинских изделий и лекарств в Арцах, пациентов с серьезными проблемами со здоровьем за все это время не удалось доставить из Арцаха в Армению для оказания необходимой медицинской помощи», - сообщила она
Депутат напомнила, что за два дня до названных незаконных действий Азербайджана она обращала внимание международного сообщества на преступное поведение Азербайджана последних дней, подчеркнув необходимость введения санкций в отношении Азербайджана, попирающего основные права армянского народа, в противном случае в условиях безнаказанности со стороны международного сообщества Азербайджан прибегнет к новым преступлениям.
«Я предупреждаю своих международных коллег: закрытие единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, - это только начало очередных преступлений Азербайджана. Азербайджан в ближайшей перспективе будет стремиться создать в Арцахе гуманитарную катастрофу, чтобы претворить в жизнь свои геноцидальные программы, лишить армян Арцаха права жить мирной жизнью на своей Родине и изгнать армян из Арцаха.  А власть Пашиняна, верная повестке мира с турками, опустившая планку в вопросе Арцаха, положившая гарантии безопасности и права в основу армянской концепции урегулирования карабахского конфликта, упорно молчит», - написала Товмасян.