Ադրբեջանից ամեն ինչ սպասելի է.Բաքուն փորձում է կաթվածահար անել Արցախը, սա հարված է ռուս խաղաղապահ առաքելությանը.Դավիթ Բաբայան 12/03/2022   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանից ամեն ինչ սպասելի է: Բաքուն փորձում է ահաբեկել, փորձում է համառորեն առաջ տանել իր հայատյաց քաղաքականությունը, կաթվածահար անել Արցախը, խախտում է միջազգային նորմերը, սա հարված է ռուս խաղաղապահ առաքելությանը, հարված է ամեն ինչին:Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի ԱԳ նախարարը՝ անդրադառնալով Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղում ստեղծված իրավիճակին.
«Այս ամենից միջազգային հանրությունը շատ հստակ հետևություններ պետք է անի: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշի Ադրբեջանին, այլ տարբերակ չկա: Դատապարտելն անպայման պետք է, բայց քայլեր պետք է ձեռնարկեն, միայն խոսքերով սահմանափակվելը ճիշտ չէ, հիմա իսկապես դրա ժամանակը չէ:
Արցախը կանգուն է: Իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ արվում են բոլոր քայլերը: Ռուս խաղաղապահները տեղյակ են միջադեպի մասին, բոլոր քայլերը ձեռնարկվում են, որ վերականգնվի կապը»,-գրել է նա:
13:26 03/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլմա-Աթայի հռչակագիրը ոչ մի կերպ չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս.Դավիթ Բաբայան
10:45 26/11/2022  |  ՄամուլԱրցախը՝ անկլավ դառնալու ռիսկի տակ.«Ժողովուրդ»
12:33 25/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ կարևոր է ապրել ու ստեղծագործել հայրենիքում, քո երկրում, հատկապես օրհասական ժամանակաշրջանում. Դավիթ Բաբայան
14:31 14/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի արտգործնախարարը Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության (ՄՄՀ) իր գործընկերոջ հետ հարցերի լայն շրջանակ է քննարկել
13:52 11/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի պաշտպանության բանակի գոյությունը որևէ պարագայում կասկածի տակ դրվել չի կարող. Դավիթ Բաբայան

Нельзя ограничиваться одними только словами, международное сообщество должно оказать давление на Азербайджан - Давид Бабаян 12/03/2022   15:18  |  Лента новостей
Закрывая трассу Степанакерт-Горис, Азербайджан пытается продвинуть свою антиармянскую политику, парализовать Арцах, что является ударом в том числе и по российской миротворческой миссии. Такое убеждение в беседе с Арменпресс высказал исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабян, комментируя очередную провокацию со стороны Азербайджана.
Он отметил, что подобным провокациям азербайджанцев удивляться не стоит. «От них можно ожидать всего. Они пытаются терроризировать, они пытаются настойчиво продвигать свою антиармянскую политику, парализовать Арцах, они нарушают международные нормы… это удар по российской миротворческой миссии, это удар по всему", - подчеркнул и.о. главы МИД.
По его словам, международное сообщество должно сделать из всего этого очень четкие выводы. «Международное сообщество должно оказать давление на Азербайджан, другого выхода нет. Осуждение, безусловно, необходимо, но должны быть предприняты шаги, нельзя ограничиваться одними только словами», - сказал Бабаян, добавив при этом, что сейчас действительно не время для этого.
Бабаян заверил, что Арцах выстоит. Принимаются все меры для разрешения ситуации. Российские миротворцы в курсе инцидента, принимаются все меры для восстановления связи.
Ранее Инфоштаб Арцаха сообщил, что в районе перекрестка Шуши-Карин так группа азербайджанцев в гражданской одежде перекрыла трассу Степанакерт-Горис под экологическим предлогом.
"Очевидно, что Азербайджан этим шагом идет на провокацию, чтобы прервать сухопутную связь между Арменией и Арцахом и оказать на мирное население психологический террор", - говорилось в сообщении.