Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ոչ մի կերպ չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս.Դավիթ Բաբայան 12/03/2022 13:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ոչ մի կերպ չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նա,մասնավորապես, գրել է.
«Միջազգային իրավունքում շատ բան կախված է փաստաթղթերի ճիշտ մեկնաբանությունից։ Վերցնենք, օրինակ, 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որն այժմ ակտիվորեն քննարկվում է։ Արդյոք այնտեղ կա՞ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, նախկին ԽՍՀՄ սահմանների մասին հիշատակում: Դրանում միայն նշվում է «ճանաչել և հարգել միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և գոյություն ունեցող սահմանների անձեռնմխելիությունը»: Այսպիսով, այս հռչակագիրը ոչ մի կերպ չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս։ Բայց, դարձյալ, այստեղ առանցքայինը մեկնությունն է, այն էլ՝ համապատասխան»-գրել է նա:

Алма-Атинская декларация никоим образом не признает Нагорный Карабах частью Азербайджана – Давид Бабаян 12/03/2022   13:40  |  Лента новостей
В международном праве очень многое зависит от правильной интерпретации тех или иных документов, пишет  временно исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян.
"Возьмем, к примеру, ту же самую Алма-Атинская декларацию 1991 года, которая сейчас активно обсуждается. Разве там есть хоть одно упоминание о международно признанных границах, о бывших советских границах? Там лишь указано «признавая и уважая территориальную целостность друг друга и нерушимость существующих границ». Таким образом, эта декларация никоим образом не признает Нагорный Карабах частью Азербайджана. Но, опять ключевое значение здесь приобретает интерпретация, причем соответствующая", - отметил Бабаян.