Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ստորագրել է նաեւ Ուկրաինայի նախագահը, իսկ այդ պահին Ղրիմն ու Դոնբասը եղել են Ուկրաինայի կազմում. միջազգայնագետի հիշեցումը՝ Լավրովին 12/01/2022   19:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եղեք հետեւողական, Սերգեյ Վիկտորովիչ։ Տելեգրամի իր էջում նման դիտարկում է արել քաղաքագետ, արևելագետ Սերգեյ Մելքոնյանը։
«Այսօր Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ «խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը եւ սահմանազատումը ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա լուծում են Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը»:
Այսինքն՝ հիմք են ընդունվում միութենական հանրապետությունների սահմանները։ Հիշեցնեմ նախարարին և Սմոլենսկի Հրապարակի Հայաստանի բաժնում նստած մարդկանց։
Նախ, 1991թ.սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը հռչակվեց Ադրբեջանական ԽՍՀ ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանում' Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) և Ադրբեջանի ԽՍՀ հարակից Շահումյանի շրջանի սահմաններում։
Երկրորդ, նաև մինչև հռչակագրի ստորագրումը 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին անցկացվեց հանրաքվե, որի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հայտարարեց իր անկախության մասին։
Այսպիսով, մինչ հռչակագրի ստորագրումը անհնար է անտեսել ստեղծված իրականությունը։ Ուստի Ադրբեջանի կազմում ԼՂՀ կարգավիճակի քննարկումը ոչ միայն կոռեկտ չէ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից, այլև վտանգավոր է, քանի որ հաշվի չի առնում օբյեկտիվ իրողությունները։
Ինչ վերաբերում է հաջորդականությանը
1. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ստորագրել է նաև Ուկրաինայի նախագահ Կրավչուկը։ Այդ ժամանակ և Ղրիմը, և Դոնբասը, և մի շարք այլ տարածաշրջաններ Ուկրաինայի կազմում էին։ Այսինքն՝ Ռուսաստանն նրա տարածքային ամբողջականությունն այդպիսին է ճանաչել։
2. Եթե տվյալ մոտեցումը համարում եք միակ ճիշտը, ապա նպատակահարմար է սեփական օրինակով ցույց տալ, թե ինչպես պետք է դրան հավատարիմ մնալ, այն է՝ բանակցություններ վարել Ուկրաինայի հետ Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։
Ելնելով Ձեր հայտարարությունից՝ հետխորհրդային տարածքում հակամարտությունների կարգավորման մոտեցումը պետք է հիմնված լինի ընդհանուր տրամաբանության վրա և լինի համընդհանուր, այլ ոչ թե ընտրովի։ Կամ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ուղարկվում է պատմության գզրոց՝ որպես այլևս ոչ արդիական փաստաթուղթ, կամ ԱՊՀ անդամ բոլոր պետությունները պահպանում են այն առանց երկակի ստանդարտների:
Քանի որ վերջինս չի կատարվում, ապա ոչ Երևանը, ոչ Ստեփանակերտը չեն կարող համաձայնել նման հայտարարությունների հետ»,- գրել է Մելքոնյանը։
23:06 30/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղապահների պատասխանատվության գոտում նոյեմբերի 30-ին միջադեպեր չեն գրանցվել․ ՌԴ ՊՆ
20:31 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի շրջանում Ադրբեջանը խախտել է հրադադարը. երկու անձ վիրավորվել է. Խաղաղապահներ
12:57 27/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ կրակոցներին զուգահեռ՝ Ադրբեջանը նաև վերսկսել է հոգեբանական գրոհները. Թաղավարդում կրկին լսվել է մուղամի ձայնը
11:33 27/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախն առանձին սուբյեկտ է, որը պետք է մասնակցի իր ապագայի վերաբերյալ որոշումների կայացմանը. Ռուբեն Վարդանյան

"Будьте последовательны, Сергей Викторович": эксперт прокомментировал заявления Лаврова по Алма-Атинской декларации 12/02/2022   09:16  |  Лента новостей
Будьте последовательны, Сергей Викторович, пишет в своем Telegram-канале политолог, востоковед Сергей Мелконян, комментируя высказывания главы МИД России, заявившего, что "Подписание мирного договора и делимитация на основе устава ООН и Алма-Атинской декларации решают вопрос статуса Карабаха". Запись эксперта публикуем ниже:
"То есть за основу берутся границы союзных республик. Напомню министру и людям, сидящим в отделе Армении на Смоленской площади матчасть.
Во-первых, 2 сентября 1991 года была провозглашена независимость Нагорно-Карабахской республики на совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов Азербайджанской ССР в границах Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО) и прилегающего Шаумяновского района Азербайджанской ССР.
Во-вторых, также до подписания декларации 10 декабря 1991 г. был проведен референдум, по итогу которого Нагорно-Карабахская республика объявила о своей независимости.
Таким образом, игнорировать сложившуюся реальность до подписания декларации невозможно. Поэтому обсуждение статуса НКР в составе Азербайджана не только не корректно с точки зрения международного права, но и опасно, поскольку не учитывает объективные реалии.
Что касается последовательности
1. Алма-Атинскую декларацию подписал также президент Украины Кравчук. На тот момент и Крым, и Донбасс, и ряд других регионов были в составе Украины. То есть Россия признала ее территориальную целостность таковой.
2. Если же считаете данный подход единственно верным, целесообразно на собственном примере продемонстрировать, как его надо придерживаться, а именно, вести переговоры с Украиной на основе Алма-Атинской декларации.
Исходя из Вашего заявления, подход к урегулированию конфликтов на постсоветском пространстве должен основываться на общей логике и быть универсальным, а не избирательным. Либо Алма-Атинская декларация уходит на полку истории как более не актуальный документ, либо все государства-участники СНГ придерживаются ее без двойных стандартов.
Раз последнее не исполняется, то ни Ереван, ни Степанакерт не могут согласиться с такими заявлениями".
16:05 01/12/2022  |  Лента новостейСергей Лавров высказался по вопросу статуса Арцаха
14:44 01/12/2022  |  Лента новостейЗапад пытается вклиниться в посреднические усилия России между Ереваном и Баку - Лавров