Վարչապետն ընդունել է Ֆիլիպ Ռիքերին.Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման թեմաների շուրջ 12/01/2022 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիքերին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վարչապետի գրասենյակի լրատվության բաժինը։
Վարչապետը ողջունել է նրա այցը տարածաշրջան և բարձր գնահատել ԱՄՆ դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը վերաբերող հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող այլ թեմաների շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի: Կարևորվել է ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման գործում:

Пашинян и Рикер обсудили формирование международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку 12/01/2022   17:24  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, старшего советника по переговорам на Кавказе Филипа Рикера. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Рикера в регион и высоко оценил роль США как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обсудили связанные с нагорно-карабахской проблемой вопросы, в том числе относительно формирования международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку.
Состоялся обмен мнениями по вопросам урегулирования армяно-азербайджанских отношений, региональной стабильности и другим темам, связанным с безопасностью.
Собеседники коснулись также вопросов сотрудничества в рамках армяно-американского стратегического диалога. Была отмечена важность постоянной поддержки США в эффективном осуществлении демократических реформ в Армении.
16:05 01/12/2022  |  Лента новостейСергей Лавров высказался по вопросу статуса Арцаха
14:44 01/12/2022  |  Лента новостейЗапад пытается вклиниться в посреднические усилия России между Ереваном и Баку - Лавров