Պետք է աշխատենք, որ դեկտեմբերին Փաշինյան-Ալիև հանդիպում տեղի ունենա․ Էդուարդ Աղաջանյան 11/30/2022   17:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք չենք համարում, որ իրավիճակը փակուղային է: Մենք ընդամենն արձանագրել ենք, որ կար հստակ պայմանավորվածություն, և ՀՀ-ն այդ պայմանավորվածությունից հետ չի կանգնում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով դեկտեմբերին կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպման չեղարկման: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ դեկտեմբերի 7-ին Բրյուսելում Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում է նախատեսված եղել, որը, սակայն, չի կայանա:
Էդուարդ Աղաջանյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ադրբեջանի այս գործելակերպը նորություն չէ, քանի որ նախկինում ևս եղել են դեպքեր, երբ ադրբեջանական կողմը հրաժարվել է նախնական պայմանավորվածության համաձայն հանդիպումների ներկայանալ.
«Սա այդ տեսանկյունից նորություն չէ, ինչը բնավ դրական գործընթաց չէ, բայց մենք չենք համարում գործընթացը փակուղային: Պետք է աշխատենք, որ դեկտեմբերի հանդիպումը տեղի ունենա»,-ասաց նա:
17:10 30/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն կմասնակցի «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած դեկտեմբերի 2-ի արտահերթ նիստին
16:33 11/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվից հնչող պնդումը, թե «արտատարածքային միջանցք չեն պահանջում», մանիպուլյատիվ գործելաոճի դրսևորում է. Աղաջանյան. «Ազատություն»

Армения не считает, что переговорный процесс с Азербайджаном зашел в тупик - Агаджанян 11/30/2022   18:04  |  Лента новостей
Армения не считает, что переговорный процесс с Азербайджаном зашел в тупик. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель комиссии НС РА по внешним связям Эдуард Агаджанян, коснувшись отмены намеченной в декабре встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.Марукян уличил Баку в нарушении достигнутых в Праге договоренностей"Мы не считаем ситуацию тупиковой. Мы всего лишь фиксируем, что была четкая договоренность, и Республика Армения не отказывается от этого соглашения. С этой точки зрения позиция и практика Азербайджана не новы. Бывали и другие случаи, когда азербайджанская сторона отказывалась от участия во встречах согласно первоначальной договоренности. С этой точки зрения это не новость, что не является позитивным процессом, но мы не считаем, что этот процесс зашел в тупик. Мы должны работать над тем, чтобы в декабре встреча состоялась", - сказал Агаджанян.