«Հայաստան» խմբակցության ներսում տարակարծություններ են եղել ԱԺ վերադառնալու հետ կապված. Դաշինքը դեռ չի որոշել, թե ովքեր կվերցնեն մանդատները 11/30/2022 13:57 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» խմբակցության ներսում տարաձայնություններ չեն եղել, պարզապես մանդատը վայր դրած պատգամավորները գտել են, որ խորհրդարանում նիստերին մասնակցելը նպատակահարմար չէ: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարեց ԱԺ-ում իր գործունեությունը դադարեցնելու մասին: «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Վահե Հակոբյանը, անդամներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանը և Ելենա Կիրակոսյանն էլ վայր դրեցին մանդատները:
Ըստ էության, «Վերածնվող Հայաստան»-ի դուրս գալուց հետո «Հայաստան» դաշինքը, կարելի է ասել, մասնատվեց:
Շատ են պնդումները, որ «Վերածնող Հայաստան» կուսակցության և «Հայաստան» դաշինքի մյուս անդամների միջև լուրջ տարաձայնություններ են եղել՝ ԱԺ վերադառնալ-չվերադառնալու հետ կապված:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, սակայն, վստահեցրեց, որ տարաձայնություններ չեն եղել, և մանդատները վայր դրած պատգամավորների հետ հարաբերությունները պահպանվել են.
«Ներդաշինքային քննարկումների ժամանակ բոլորս տեսակետներ ենք արտահայտել: Իրենք որոշել են, որ ԱԺ նիստերին մասնակցելն այլև նպատակահարմար չէ ու մանդատները վայր են դրել: Մենք հարգում ենք իրենց այս որոշումը: Իրենք մնում են մեր թիմակիցները, համագործակցությունը շարունակվելու է»,-ասաց Օհանյանը:
Հարցին՝ դաշինքի հաջորդ համարներն արդեն հայտնե՞լ են իրենց դիրքորոշումը՝ մանդատը վերցնելու մասին, պատգամավորն ասաց.

Сейран Оганян прокомментировал отказ коллег по блоку "Армения" от депутатских мандатов 11/30/2022   14:31  |  Лента новостей
Разногласий внутри фракции "Армения" не было, просто сложившие свои мандаты депутаты сочли нецелесообразным участие в заседаниях парламента. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил глава парламентской фракции "Армения" Сейран Оганян.
Напомним, вчера партия "Возрождающаяся Армения" заявила о прекращении своей деятельности в НС. Председатель партии "Возрождающаяся Армения" Ваге Акопян, члены политсилы Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян тоже сложили свои мандаты.
По сути, после ухода "Возрождающейся Армении", фракция "Армения", можно сказать, распалась. Бытует утверждение, что между партией "Возрождающаяся Армения" и другими членами блока "Армения" возникли серьезные разногласия по поводу вопроса о возвращении в НС.
При этом в беседе с "ФактИнфо" глава фракции Сейран Оганян заверил, что разногласий не было и что отношения с депутатами, сложившими мандаты, по-прежнему поддерживаются.
"В ходе  обсуждений внутри блока все мы высказали свою точку зрения. Они сочли нецелесообразным дальнейшее участие в заседаниях НС и сложили свои мандаты. Мы уважаем их решение. Они остаются нашими соратниками, сотрудничество будет продолжено", - сказал Оганян.
В ответ на вопрос, известна ли позиция следующих в списке кандидатов в депутаты относительно мандата, Оганян заявил, что решения по данному вопросу пока нет. "Мы сообщим, как только будет окончательное решение", - добавил он.