Հայաստանին փոխանցված 13 զինծառայողի դիերի նույնականացման ավարտուն արդյունքները կլինեն մոտ օրերին.Անահիտ Ավանեսյան 11/30/2022 16:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանին փոխանցված 13 զինծառայողի դիերի նույնականացման ավարտուն արդյունքները կլինեն մոտ օրերին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը.
«Հայաստանին փոխանցված 13 զինծառայողի դիերի նույնականացման գործընթացը սկսվել է, փորձաքննությունները այս պահին ընթանում են։ Մոտակա օրերին կունենանք ավարտուն արդյունքներ, նախորդ փորձաքննությունների ցիկլը վաղուց ավարտվել է, մարմինները հուղարկավորվել են»,- ասաց նախարարը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ ընդհանուր փորձաքննությունները մեկ շաբաթվա ընթացքում են իրականացնում, ավարտում և արդյունքները փոխանցում քննչական մարմիններին։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի պաշտպանության ժամանակ զոհված 13 հայ զինծառայողի մարմին։

Процесс идентификации тел 13 военнослужащих завершится в ближайшие дни – глава Минздрава Армении 11/30/2022   16:39  |  Лента новостей
Процесс идентификации тел 13 армянских военнослужащих, переданных азербайджанской стороной Армении, завершится в ближайшие дни. Об этом сообщила министр здравоохранения Армении  Анаит Аванесян в беседе с журналистами.
"Процесс идентификации тел 13 армянских военнослужащих, переданных Армении, начат, экспертизы уже проводятся. В ближайшие дни станут известны результаты. Предыдущий цикл экспертиз давно завершен, тела захоронены", - сказала министр.
По словам Аванесян, экспертизы в целом проводятся в течение недели, после их завершения результаты передаются следственным органам.
28 ноября Баку передал Еревану тела 13 военнослужащих, погибших при обороне суверенной территории Армении 13-14 сентября.