ՀՀ քաղաքացիների 90 տոկոսն անընդունելի է համարում Արցախի բնակչության ազգային փոքրամասնության կարգավիճակը՝ Ադրբեջանի կազմում 11/29/2022   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի քաղաքացիների շուրջ 90 տոկոսն անընդունելի է համարում Ադրբեջանի կազմում Արցախի բնակչությանը ազգային փոքրամասնության կարգավիճակ տալը։
Այդ մասին են վկայում GALLUP կազմակերպության սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները, որոնք անց են կացվել ընթացիկ ամսում՝ նոյեմբերին։
Մասնավորապես, հարցվածների ավելի քան 80 տոկոսը նշել է, որ նման կարգավիճակն ընդհանրապես ընդունելի չէ, 9 տոկոսն էլ գտել է, որ այդ տարբերակն ավելի շուտ ընդունելի չէ։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը զուգահեռներ տանելով կազմակերպության՝ 2022թ. մայիսին անցկացրած հարցման արդյունքների հետ, սոցիոլոգ Արամ Նավասարդյանը նշեց, որ պատկերը գրեթե չի փոխվել։ «Երկու հետազոտական փուլերում էլ հարցվածների գրեթե 90-ը նշել է, որ այդպիսի լուծում չի պատկերացնում»,-շեշտեց սոցիոլոգը։
13:51 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի են այն երկրները, որոնցից ՀՀ քաղաքացիները ռազմաքաղաքական աջակցություն ստանալու ակնկալիք ունեն (տեսանյութ)
13:19 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունների խաղաղության օրակարգին սատարում է բնակչության միայն 14 տոկոսը, 60 տոկոսը գտնում է պետք է զինվել (տեսանյութ)
13:15 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ագրեսիայի դեմ ՀՀ քաղաքացիները բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի, Իրանի ու ԱՄՆ-ի արձագանքը. ՀԱՊԿ-ի արձագանքը գնահատվել է բացասական

90% граждан Армении считают неприемлемым предоставление населению Арцаха статуса нацменьшинства в составе Азербайджана 11/29/2022   14:24  |  Лента новостей
Порядка 90% граждан Армении считают неприемлемым предоставление населению Арцаха статуса национального меньшинства в составе Азербайджана. Об этом свидетельствуют результаты соцопроса, проведенного армянским представительством "GALLUP International Association" в ноябре текущего года.
В частности, более 80% респондентов отметили, что подобный статус вообще неприемлем, еще 9% посчитали, что этот вариант скорее неприемлем.
В ходе встречи с журналистами социолог Арам Навасардян, проводя параллели с  результатами проведенного в мае 2022 года опроса, отметил, что картина почти не претерпела изменений.  Почти 90% респондентов на обоих этапах исследования указали, что не представляют себе такого решения», - подчеркнул социолог.