Ի՞նչ իրավիճակ է Սոթքում. ներկայացնում է վարչական ղեկավարը 11/28/2022 12:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Սոթք բնակավայրում ադրբեջանական սեպտեմբերի ագրեսիայից հետո քաղաքացիական կյանքը վերականգնվում է:
Նշենք, որ Սոթքը ադրբեջանական ագրեսիայից ամենաշատ տուժած բնակավայրերից էր:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Սոթքի վարչական ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը հայտնեց, որ այս օրերին գյուղում իրավիճակը հանգիստ է.
«Մեզ մոտ ամեն ինչ կարգին է, կրակոցներ հնարավոր է լինեն, բայց մեզ մոտ չեն լսվում»,-վստահեցրեց նա:
Տարհանված բնակիչների մեծ մասն արդեն վերադարձել է գյուղ և շարունակում է իր առօրյա կյանքով ապրել: Սոթքի դպրոցը և մանկապարտեզը նույնպես նորմալ գործում են:
Թշնամու կրակոցների հետևանքով վնասվել էր գյուղի գազատար խողովակը և ողջ էլեկտրականությունը, որոնք, ինչպես Սևակ Խաչատրյանը հայտնեց, արդեն վերականգնվել են:
Սոթքի վարչական ղեկավարի փոխանցմամբ՝ թշնամու ագրեսիայից տուժած քաղաքացիներին գումարային փոխհատուցում է տրվել, որպեսզի նորոգեն իրենց բնակարանները.
«Ենթակառուցվածքները հենց հաջորդ օրը վերականգնվել են: Բնակարանների նորոգման գործընթացը դեռ ընթացքի մեջ է»,-ասաց Սևակ Խաչատրյանը:

Глава Сотка рассказал об обстановке в селе 11/28/2022   12:53  |  Лента новостей
Жизнь в селе Сотк Гегаркуникской области Армении восстанавливается после сентябрьской агрессии Азербайджана.
Отметим, что село Сотк является одним из наиболее пострадавших от азербайджанской агрессии населенных пунктов.
Глава администрации Сотка Севак Хачатрян в беседе с "ФактИнфо" рассказал, что в эти дни обстановка в селе спокойная.
Часть эвакуированных граждан уже вернулась в село и продолжает жить повседневной жизнью. Школа и детский сад Сотка тоже функционируют в штатном режиме.
Из-за вражеского обстрела были повреждены газопровод и линии электропередач; их уже починили, сообщил Хачатрян.
По словам главы администрации Сотка, гражданам, пострадавшим от вражеской агрессии, была выплачена денежная компенсация на ремонт своих домов.
"Инфраструктура была восстановлена уже на следующий день. Ремонт квартир еще продолжается", - рассказал Севак Хачатрян.