Թե՛ մեքենաների, թե՛ վարորդների դեֆիցիտ կա. մեքենաները կանգնած են, վարորդ չկա, որ բարձեն ապրանքն, ուղարկեն. Էկոնոմիկայի նախարարությունը լուծումների մասին լռում է 11/28/2022   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լարսի թողունակության կրճատման հետևանքով Վրաստանի տարածքում առաջացած կուտակումները որքան ձգձգվում են, այնքան բեռնափոխադրող ընկերությունների խնդիրներն ավելանում են։ Բեռնատարների՝ շաբաթներով ճանապարհին կանգնած մնալու հետևանքով ոչ միայն ջերմոցային ապրանքներն ու պիտանելիության կարճ ժամկետով մթերքն է փչանում, այլև վարորդներն են հրաժարվում երթուղի դուրս գալ։
«Ներկա դրությամբ միայն մեր ընկերության 8 մեքենա Վրաստանում հերթի մեջ կանգնած է։ Մեքենա ունենք, որ այսօր 26-րդ օրն է՝ կանգնած է։ Այս իրավիճակը շղթայական խնդիրներ է առաջացրել բեռնափոխադրողներիս մոտ. Հիմա և՛ մեքենաների դեֆիցիտ կա, և՛ վարորդների։ Այս ամենից ամենաշատը տուժում են վարորդները։ Չգիտես որտեղ հերթի մեջ ամսով մնում են՝ կենսական տարրական պայմաններից զուրկ։
Դրա համար էլ վարորդներ ունենք, որ հրաժարվում են երթուղի դուրս գալ։ Մեր գործընկերներից մեկի բեռնատարների մի մասը՝ 6-7 մեքենա, կանգնած է. վարորդ չկա, որ բարձեն, բեռներն ուղարկեն։ Վարորդներն ասում են՝ այսպես չենք քշելու, ավելի լավ է էստեղ տաքսի քշենք, քան ամիսներով մնանք ճանապարհներին»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Վիար Գրուպ» ՍՊԸ տնօրեն Վիտալի Սահակյանը։
Բեռնափոխադրող ընկերության ղեկավարը նշում է՝ պատկան մարմինները՝ մասնավորապես Էկոնոմիկայի նախարարությունը, միայն խնդրի պատճառն է մատնանշում, իսկ լուծման տարբերակների մասին՝ ոչ մի խոսք։
«Նախարարությունը միայն ասում է, թե ինչից է խնդիրն առաջացել, բա հետո՞։ Մենք էլ գիտենք պատճառը, բայց մեզ լուծումն է պետք, իսկ լուծման ոչ մի տարբերակ չեն առաջարկում։ Ունենք ապրանքներ, որոնք թեկուզ սառնարաններում են, բայց, ասենք, 20 օրից ավել չեն դիմանում։ Արդյունքում տուժում են ջերմոցային տնտեսությունների տերերը, մենք՝ բեռնափոխադրողներս, քանի որ թե՛ վարորդների համար ենք նախատեսածից շատ ծախսում, թե՛ մեքենաների դիզվառելիքի։ Օրինակ՝ մեկ մեքենան օրական 50-60 լիտր վառելիք է ծախսում՝ հերթի մեջ կանգնած»,-ասում է բեռափոխադրող ընկերության ղեկավարը։
Սահակյանը նաև պատվիրատուների հետ հնարավոր խնդիրների համար է մտահոգ։ Ասում է՝ եթե որոշ պատվիրատուներ ըմբռնումով են մոտենում և հասկանում, որ զուտ ֆորս-մաժորն է պատվերների ուշացման պատճառը, ապա կան պատվիրատուներ էլ, որոնց ոչ մի արդարացում չի հետաքրքրում.
«Եթե մարդիկ տենդեր են շահել, բայց ապրանքն ուշանում է, արդեն ինչքան էլ ուզում ես արդարացիր, որ քո մեղքով չի ուշանում։ Ասում է՝ պետությունն ինձ տուգանում է, ես էլ քեզ պիտի տուգանեմ»։
Մյուս խնդիրը, որին ստեղծված իրավիճակում բախվում են բեռնափոխադրող բոլոր այն ընկերությունները, որոնք չունեն սեփական բեռնատարները, այլ վարձակալել են, վճարի մարումն է։
«Եթե բեռնափոխադրում չեմ արել մեկ ամիս, մեքենաները կանգնած են ճանապարհին, բայց ամսավճարը տալու օրն է, ապա որտեղի՞ց, ինչպե՞ս պիտի վճարեմ...Դա ևս լուրջ խնդիր է»,-նշում է Սահակյանը։
18:42 26/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍպայկա ընկերության վնասն արդեն գերազանցում է 1 մլրդ դրամը
16:03 21/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄիայն մեր ընկերությունից 150 մեքենա է կանգնած ճանապարհին՝ 3000 տոննա բեռով. «Սպայկա» ընկերության ներկայացուցիչ
13:37 15/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտահանողները շարունակում են հսկայական վնասներ կրել․ Կառավարությունը գործնական քայլեր չի ձեռնարկում՝ խնդիրը լուծելու համար
17:45 16/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում քննարկվել է «Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագրի վավերացման հարցը

Армянские грузоперевозчики бьют тревогу: ситуацию с заторами на пути к Ларсу все еще не удается "разрулить" 11/28/2022   16:27  |  Лента новостей
Проблемы грузоперевозчиков растут по мере того, как затягивается решение с заторами, возникшими  в результате снижения пропускной способности "Ларса". Грузоперевозчики застревают в пути неделями, из-за этого портятся не только тепличная продукция и товары с коротким сроком хранения, но и водители отказываются ездить по этому маршруту.
"В данный момент восемь машин только нашей компании стоят в очереди в Грузии. У нас есть машины, которые стоят там уже 26 дней. Сложившаяся ситуация вызвала цепную реакцию проблем у грузоперевозчиков. В настоящее время наблюдается как дефицит автомобилей, так и водителей. Больше всего от этого страдают водители, которые месяцами неизвестно где простаивают в очередях при отсутствии элементарных бытовых условий. Поэтому у нас есть водители, которые отказываются выходить в рейс. Часть большегрузов одного из наших партнеров, примерно 6-7 фур, стоят. Нет водителей, чтобы погрузить товар и отправить его. Водители говорят, что лучше им здесь таксистом работать, нежели месяцами торчать на дороге", - заявил в беседе "ФактИнфо" директор ООО "Виар Груп" Виталий Саакян.
Глава компании отмечает, что компетентные органы, в частности Минэкономики, лишь указывают на причины, приведшие к проблеме, но не говорят ни слова о путях выхода из сложившейся ситуации.
"Мы тоже в курсе причин, приведших к возникновению проблем. Что дальше? Нам тоже известна причине, но требуется решение. Однако никаких вариантов решения не предлагают. У нас есть товары, которые хоть и хранятся в холодильниках, но более 20 дней продержаться не смогут. В итоге страдают владельцы тепличных хозяйств, мы, грузоперевозчики, поскольку тратим больше предусмотренного как на водителей, так и на дизтопливо для машин. Например, машина, стоя в очереди, расходует в день 50-60 литров", - рассказывает глава компании.
Саакян также обеспокоен возможными проблемами с заказчиками. По его словам, если некоторые с пониманием относятся к опозданию товара ввиду форс-мажорных обстоятельств, но есть заказчики, которым нет дела до оправданий.
Другая проблема, с которой сталкиваются в сложившейся ситуации все те грузоперевозчики, у которых нет своего парка автомобилей, им приходится их арендовать, - это погашение задолженности.
"Если машины стоят в пути, но пришло время вносить плату, то где мне брать деньги, как мне расплачиваться…Это тоже серьезная проблема", - отмечает Саакян.
16:53 21/11/2022  |  Лента новостей"Разрулить" заторы к Ларсу пока не удается, армянские грузоперевозчики несут убытки: в компании "Спайка" рассказали подробности
15:25 16/11/2022  |  ЭкономикаОколо 1 600 армянских фур застряли на пути к Ларсу: министр экономики назвал причину
17:57 15/11/2022  |  Лента новостейПорядка 1200 грузовиков застряли недалеко от Тбилиси – депутат парламента Армении