ՀՀ-ին աջակցելու վերաբերյալ ՀԱՊԿ որոշման նախագիծը չէր բավարարում հայկական կողմին. ԱԳՆ խոսնակ. «Ազատություն» 11/24/2022   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական կողմը ակնկալում է ՀԱՊԿ դաշնակիցներից հստակ քաղաքական գնահատական սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ, իսկ առկա խմբագրությամբ Հավաքական անվտանգության խորհրդի «Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» որոշման նախագիծն այդ տեսանկյունից չէր բավարարում հայկական կողմին, «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Արտգործնախարարության խոսնակ Վահան Հունանյանը:
«Հետևաբար, որոշում կայացվեց փաստաթուղթն ուղարկել լրամշակման», - ասաց նա՝ ի պատասխան հարցին՝ ի՞նչ առաջարկներ էր ներկայացրել Հայաստանը, որոնք այդպես էլ չընդունվեցին, արդյունքում չստորագրվեց նաև «Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» որոշման նախագիծը:
Վահան Հունանյանը հավելեց՝ ցավալի է, սակայն ՀԱՊԿ որոշ գործընկերներ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և ՀԱՊԿ Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի՝ հաջակցություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ջանքերին հայտարարության ընդունումը կապեցին «Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» որոշման միաժամանակյա ընդունման հետ, ինչի արդյունքում բոլոր երեք փաստաթղթերը ուղարկվեցին լրամշակման:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը երեկ 3 փաստաթուղթ չի ընդունել:
Չնայած ՀԱՊԿ -ն այդպես էլ քաղաքական հայտարարություն չարեց և չդատապարտեց Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ, վարչապետն այսօր անկեղծ ու դրական էր գնահատել երևանյան գագաթնաժողովի քննարկումները։ Փաշինյանը երեկ հրաժարվել էր ստորագրել ՀԱՊԿ հռչակագիրը և Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին նախագիծը, պատճառաբանելով, որ փաստաթուղթը վերջնական տեսքի չի բերվել։
21:50 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը հանդիպում է ունեցել Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարքի հետ
17:10 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել է 44-օրյա պատերազմի և հաջորդած շրջանում Հռոմի Պապի կողմից հնչեցրած խաղաղության բազմաթիվ ուղերձների և կոչերի համար

Армения ожидает от ОДКБ политической оценки агрессии Азербайджана – МИД РА(Азатутюн) 11/24/2022   17:40  |  Лента новостей
Армянская сторона ожидает от союзников по ОДКБ четкой политической оценки касательно сентябрьской агрессии Азербайджана, а проект решения Совета коллективной безопасности "О совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения" в нынешней редакции с этой точки зрения не удовлетворил армянскую сторону. Об этом в беседе с "Азатутюн" заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян.
В этой связи, по его словам, было принято решение отправить документ на доработку.
"К сожалению,  некоторые партнеры по ОДКБ связали принятие декларации Совета коллективной безопасности и заявления Совета министров иностранных дел ОДКБ в поддержку усилий по достижению мира в регионе Южного Кавказа с одновременным принятием решения "О совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения", в результате чего документы были направлены на доработку", - пояснил Ваан Унанян.
16:41 24/11/2022  |  Лента новостейВице-спикер парламента Армении представил возражения при обсуждении проекта заявления ПА ОДКБ
12:38 24/11/2022  |  Лента новостейВице-спикер НС Армении: факт остается фактом - достаточной военной и политической поддержки с российской стороны у нас нет
09:39 24/11/2022  |  Лента новостейАрмения останется в ОДКБ, заявили в Кремле
09:22 24/11/2022  |  Лента новостейПапикян и Шойгу побеседовали на полях саммита ОДКБ в Ереване
22:45 23/11/2022  |  Лента новостейПашинян отказался подписывать два документа на саммите ОДКБ в Ереване и объяснил причину
17:09 23/11/2022  |  Лента новостейСтало известно имя следующего генсека ОДКБ
16:28 23/11/2022  |  Лента новостейВ Ереване начинается саммит ОДКБ(прямая трансляция)
16:14 23/11/2022  |  Лента новостейЛидеры стран ОДКБ обсуждают совместные меры по оказанию помощи Армении(прямая трансляция)