Ոստիկանության զորքերը կվերակազմակերպվեն ոստիկանության գվարդիայի. Փաշինյան 11/24/2022 12:06 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքում և հարակից օրենքներում նախատեսվող փոփոխություններով ոստիկանության պետը կլինի ՆԳՆ տեղակալ, ինչպես նաև՝ ԱԽ անդամ։ Այդ մասին Կառավարության այսօրվա նիստում նշեց վարչապետը։
«Կարգավորումներով նախատեսվում է ոստիկանության զորքերը վերակազմակերպել ոստիկանության գվարդիայի, որն ավելի ընդլայնված գործառույթներ կունենա, քան ունեն այսօր ոստիկանության զորքերը»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև շեշտեց, որ Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման օրվանից կմեկնարկի նաև կամավոր ատեստավորման գործընթացը, որի հիմնական նպատակը կլինի ոստիակնության և փրկարար ծառայության աշխատակիցների աշխատավարձերի առնվազն կրկնապատկումը։
Այս համակարգը ներդնում ենք ուսադիրներ կրող մարդկանց համար։ 2023թ. բոլոր համակարգերում պետք է լինեն մարդիկ, որոնք առնվազն կրկնապատկված աշխատավարձերով կաշխատեն»,-ասաց վարչապետը։
Մատնանշելով շտապօգնության կանչի և բրիգադի տեղ հասնելու ժամանակահատվածի կրճատման ու միջազգային ստանդարտի հասցնելու անհրաժեշտության մասին՝ վարչապետը շեշտեց, որ արդյունավետության հետ կապված խնդիր կա ամբողջ համակարգում։

В Армении появится Гвардия полиции 11/24/2022   13:00  |  Лента новостей
Начальник полиции Армении станет заместителем главы МВД, а также членом Совета безопасности. Это следует из предлагаемых поправок к закону «О структуре и деятельности правительства» и смежным с ним законам.
"В соответствии с этими положениями, планируется реорганизовать войска полиции в гвардию полиции, которая будет обладать более расширенными функциями, чем действующие силы полиции", - заявил Пашинян на заседании правительства в четверг.
Премьер также подчеркнул, что с началом создания министерства внутренних дел будет дан старт и процессу добровольной аттестации, основная цель которой – увеличить зарплаты сотрудников полиции и спасательной службы как минимум вдвое.
"Эту систему мы внедряем для людей в погонах. В 2023 году во всех структурах должны быть работники по меньшей мере с удвоенной зарплатой", - сказал премьер.