Արցախի հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակը՝ Վարդան Օսկանյանի հնարավոր նշանակման մասին 11/23/2022 14:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախից պաշտոնապես ոչ հերքում, ոչ հաստատում են՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանին Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնում հնարավոր նշանակման մասին լուրը։ Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս պահի դրությամբ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ԱՀ ԱԳՆ-ի պաշտոնում նշանակելու մասին որևէ հրամանագիր չի ստորագրել։ Ճշգրտող հարցին՝ արդյո՞ք առաջարկ ներկայացվել է Օսկանյանին, Ավանեսյանը պատասխանեց՝ նշելով, որ իր համար հիմքը նախագահի հրամանագիրն է։
Հիշեցնենք, որ ԱՀ ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից և նշանակվել պաշտոնակատար։ «Mediahub»-ը գրել էր, որ ԱԳ նախարար կնշանակվի ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Փաստինֆո»-ին հաջողվեց պարզել, որ այս պահի դրությամբ՝ Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նոր նշանակման վերաբերյալ առաջարկ Արցախի նախագահին պաշտոնապես չի ներկայացրել։

Степанакерт прокомментировал сообщения о возможном назначении Вардана Осканяна главой МИД Арцаха 11/23/2022   15:30  |  Лента новостей
В Степанакерте официально не опровергли, но и не подтвердили появившиеся в СМИ сведения о возможном назначении бывшего министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна на пост главы МИД Арцаха.
Как сообщила "ФактИнфо" пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян, на данный момент глава республики Араик Арутюнян указа о назначении министра иностранных дел РА не подписывал. В ответ на уточняющий вопрос о том, поступило ли соответствующее предложение Осканяну, Аванесян заявила, что основанием для нее является указ президента.
Напомним, министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян освобожден от занимаемой должности и назначен исполняющим обязанности главы МИД. Ранее издание "Mediahub" сообщило, что главой МИД Арцаха будет назначен бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.Вардан Осканян будет назначен главой МИД Арцаха - СМИИА "ФактИнфо" удалось выяснить, что на данный момент госминистр Арцаха Рубен Варданян официально не обращался к президенту с предложением о новом назначении.