Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ 11/21/2022 20:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանիի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ Արարատ Միրզոյանն ու Անտոնիո Տայանին արձանագրել են, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների և պատմական առնչությունների վրա, և պատրաստակամություն հայտնել գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխշահավետ համագործակցությունն առավել զարգացնելու ուղղությամբ։
Կողմերն անդրադարձել են բարձրաստիճան փոխայցելությունների իրականացմանը, մտքեր փոխանակել երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ: Ընդգծվել է առևտրատնտեսական կապերի խորացման ու ներդրումների խրախուսման նշանակությունը և այս առումով կարևորվել հայ-իտալական միջակառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցերի։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը միտված մոտեցումները խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը:
Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության հետ կապված հարցեր:

Деструктивизм Баку и нацеленность на применение силы подрывают усилия по установлению мира в регионе: Мирзоян поговорил с коллегой из Италии 11/22/2022   09:23  |  Лента новостей
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 21 ноября провёл телефонный разговор с вице-премьером, министром иностранных дел Италии Антонио Таяни. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Арарат Мирзоян и Антонио Таяни отметили, что отношения между Арменией и Италией основаны на общих ценностях и исторических связях, и выразили готовность предпринять действенные шаги для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества.
Стороны коснулись осуществления взаимных визитов на высшем уровне, обменялись мнениями о проведении политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран. Была подчеркнута значимость углубления торгово-экономических связей и поощрения инвестиций, и в этой связи была отмечена важность работы армяно-итальянской межправительственной комиссии.
В ходе телефонного разговора были также затронуты вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул, что неконструктивные подходы Азербайджана, направленные на применение силы или угрозу применения силы, подрывают усилия по установлению мира и стабильности в регионе.
Главы МИД Армении и Италии обсудили также вопросы, связанные с деятельностью дислоцированной в Армении наблюдательной миссии ЕС.