Արմեն Աշոտյանի անունից գլխավոր դատախազին ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին 11/21/2022   13:54  |  Մեկնաբանություն
Այսօր Արմեն Աշոտյանի անունից գլխավոր դատախազին ներկայացվել է հաղորդում հանցագործության մասին, կապված 16.11.2022թ. ՀՀ-ից նրա ելքը ապօրինի արգելելու հետ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Որպեսզի հասկանալի լինի, թե ինչի մասին է խոսքը, ներկայացնեմ այդ օրվա իրադարձությունները ՝
Եվ այսպես, նոյեմբերի 16-ին, գիշերվա ժամը 02.30-ին Զվարթնոց օդանավակայանում սահմանապահները Ա.Աշոտյանին հայտնում են, որ նրա ելքը երկրից արգելված է, քանի որ նա հանդիսանում է ինչ-որ գործով մեղադրյալ: Տալիս են քննիչի հեռախոսահամարը: Ես գիշերվա ժամը 3-ին զանգում եմ քննիչին, ով երկրորդ փորձից պատասխանում է իմ զանգին /մարդը բնականաբար քնած էր, ինչը հետագայում հաստատեց բանավոր կարգով/ և ասում է, որ հսկող դատախազի կողմից Ա.Աշոտյանի նկատմամբ կայացվել է հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում /մեղադրանքի որոշման նոր անվանումն է/:
Նույն օրը երեկոյան ժամը 20.30-ին Քննչական կոմիտեի շենքում Ա.Աշոտյանին են հանձնվում նշված որոշումը և քննիչի որոշումը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց երկրից բացակայելու արգելքը ընտրելու մասին:
Երկու որոշումն էլ թվագրված են 16.11.2022թ., ժամի մասին նշում առկա չէ:
Այսինքն՝ Ա.Աշոտյանի ՀՀ-ից ելքի արգելքն օրինական լինելու համար պետք է տեղի ունենար հետևյալը՝
2022 թվականի նոյեմբերի 16-ի ժամը 00.01-ից մինչև 02.30-ը հսկող դատախազը պետք է գտնվեր իր աշխատանքի վայրում և կայացներ մեղադրանքի որոշումը, այնուհետև պետք է դրա բնօրինակը փոխանցեր քննիչին, ով բնականաբար ևս պետք է գտնվեր աշխատանքի վայրում, քննիչը պետք է կայացներ խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշումը և այդ մասին տեղեկացներ ոստիկանության կամ ԱԱԾ հերթապահ աշխատակցին, ով իրավասություն ունի տեղեկություն ներբեռնելու ՍԷԿՏ համակարգում, որն էլ պետք է հասցներ կատարեր այդ գործողությունը: Այդ ամենը առավելագույնը 2 ժամ 29 րոպեի ընթացքում:
Եթե կա մեկը, ով հավատում է այս հիպերարագ գործողությունների հավանականությանը, ապա սրտանց շնորհավորում եմ մեր իրավապահ համակարգի մասին կատարյալ անտեղյակության համար:
Հ.Գ. Հասկանալի է, որ ոչ հսկող դատախազին, ոչ էլ քննիչին այս թատրոնը պետք չէր և այս ամենի հեղինակները գտնվում են շատ ավելի բարձր դիրքերում: Այդ պատճառով էլ ակնհայտ է, որ հանցագործության մասին հաղորդման ընթացքը, եթե այդպիսին լինի, չի ունենալու օրինական ավարտ, այլ գործը կոծկվելու է:
Հ.Հ.Գ. Նման դեպքերում ճիշտը պոպկոռն առնելն է և դիտելն է, թե ինչպես է հերթական անգամ խայտառակվելու կապիտուլյանտ իշխանությունը»,- գրել է Աթանեսյանը։
13:12 20/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆրանք մարում են, բայց իրենց արձակած լույսը մարդիկ դեռ երկար են տեսնում. Աշոտյանը՝ Ռիտա Սարգսյանի մասին
16:51 19/11/2022  |  ՄեկնաբանությունԹունիսում հայ չկա, այնտեղ չեն լինելու մարդիկ, որոնք երեսին կշպրտեն նրան բնութագրող դաժան, բայց ճշմարիտ բառերը.Արմեն Աշոտյանը՝ Փաշինյանի՝ Թունիս այցի մասին
11:20 19/11/2022  |  ՄեկնաբանությունBBC-ի լրագրողի հարցն անգամ չզարմացրեց Փաշինյանին. չհերքեց լրագրողի հնչեցրած միտքը. Աշոտյան
15:32 18/11/2022  |  ՄեկնաբանությունԵթե միջազգային հանրությունը շատ լավ գիտի Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի մասին ու այն շտկելու գործուն քայլեր ու մեխանիզմներ չի գործադրում, ինչպե՞ս է պաշտպանելու արցախահայության իրավունքները.Աշոտյան
18:01 17/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի ինքնիշխանության հաշվին անել նոր ճակատագրական զիջումներ ու այդ նպատակով նախապես «հող նախապատրաստել» նախկինների գրպանները գցելու համար, չփորձեք. Աշոտյան
11:11 17/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՓողերի լվացում՞. Չէ մի չէ, մի հատ էլ թրաֆիքինգի հոդված դնեիք, մարդու օրգանների առեւտրի կամ էլ իսլամիստական ահաբեկչության. Արմեն Աշոտյան
21:29 16/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Աշոտյանին մեղադրանք է առաջադրվել
20:30 16/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿողմնորոշվե՛ք պարոնայք, մեկ Սերժ Սարգսյանին մեղադրում եք «ոչմիթիզականության» մեջ, մեկ՝ միանգամից 7 շրջանը հանձնելու պատրաստակամության մեջ. Աշոտյան
18:48 16/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Աշոտյանը ժամը 20։00–ին հրավիրվել է Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն
15:04 16/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս կերած բողկերը շատ ավելի մեծ են՝ քան ՔԿ կամ Դատախազության ղեկավարների գլուխները. Աշոտյան

От имени Армена Ашотяна генпрокурору Армении представили сообщение о преступлении - адвокат 11/21/2022 15:11 | Комментарий
От имени заместителя председателя РПА Армена Ашотяна сегодня генеральному прокурору Армении представили сообщение о преступлении в связи с незаконным запретом на его выезд из РА от 16.11.2022. Об этом сообщил его адвокат Тигран Атанесян на своей странице в соцсети Facebook.
Для того, чтобы понять, о чем идет речь, адвокат представил события того дня. Запись Атанесяна приводим ниже:
"Таким образом, 16 ноября ночью в 02:30 в аэропорту Звартноц пограничники сообщили А. Ашотяну, что ему запрещен выезд из страны, поскольку он является обвиняемым по какому-то делу. Дали номер следователя. Я в три часа ночи звоню следователю, который со второй попытки отвечает на мой звонок (человек, естественно, спал в это время, и подтвердил это устно) и он сказал, что прокурором принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении А.Ашотяна (это новое название решения по обвинению).
В тот же день вечером в 20:30 в здании Следственного комитета А. Ашотяну вручили упомянутое постановление и решение следователя об избрании в отношении него меры пресечения в виде запрета на выезд из страны. Оба решения датируются 16.11.2022 г., пометки о времени отсутствуют.
Иными словами, чтобы решение о запрете на выезд А. Ашотяна из страны было законным, должно было произойти следующее:
16 ноября 2022 года, в период с 00:01 до 02:30, прокурор должен был находиться на рабочем месте и принять решение по обвинению, затем должен был передать оригинал этого постановления следователю, который, естественно, также должен был находиться на рабочем месте. Следователь должен был вынести решение об избрании меры пресечения и уведомить об этом дежурных сотрудников полиции или СНБ, которые уполномочены внести сведения в электронную информационную систему управлению границами Армении, которые успели бы произвести это действие. И это всё максимум за 2 часа 29 минут.
Если есть кто-то, кто верит в вероятность этих гиперактивных действий, то сердечно поздравляю вас с полным незнанием нашей правоохранительной системы.
P.S. Понятно, что ни прокурору, ни следователю не нужен был этот цирк, и авторы всего этого занимают более высокие позиции. Поэтому очевидно, что процесс информирования о преступлении, если таковой будет, не будет иметь законной концовки, а дело будет замято.
P.P.S. В таких случаях лучше запастись попкорном и наблюдать за тем, как в очередной раз опозорятся капитулировавшие власти".