Հակահարվածի որոշման հավանությունը Ջալալ Հարությունյանը ստացել է վարչապետից. Արսեն Սարդարյան (տեսանյութ) 11/18/2022 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Հակահարվածի որոշման հավանությունը Ջալալ Հարությունյանը ստացել է վարչապետից։ Փաստաբան Արսեն Սարդարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ տեղեկություն չունի՝ վարչապետը հարցաքննվել է, թե ոչ, բայց որպես գերագույն հրամանատար՝ զեկուցվել է մտահղացման մասին, ստացվել է հավանությունը։
«Կարծում եմ՝ այդ իրավիճակում հավանություն չտալը՝ թե ԳՇ-ի, թե՛ գերագույն հրամանատարի կողմից, կլիներ սխալ, որովհետև այն պահին, երբ այս որոշումը կայացվել է, եղել են բոլոր նախադրյալները՝ որոշումը կայացնելու։ Եթե այս որոշմամբ հակահարվածը ներքևի օղակներում կարողանային բարձր մակարդակով իրականացնել, մենք կարող էինք ունենալ այլ պատկեր՝ ամբողջ պատերազմի համար»,- նշեց Սարդարյանը։
Փաստաբանի համոզմամբ՝ Ջալալ Հարությունյանի մեղադրանքը կառուցվել է մարդկանց հույզերի վրա, դա իրավաբանություն չէ։
«Օրինակ, ես չեմ կարողանում պատասխան տալ այն ծնողին, ով տեսնում է, որ իր երեխան խրամատ էլ չի ունեցել, որ իր պաշտպանությունը կազմակերպի։ Այս ծնողների պատասխանը չենք կարողանում տալ, մեղավորների թիվն ավելացնում ենք, բայց պատասխան, միևնույն է, չենք տալիս։ Պետք է հստակ հասկանալ՝ ով է մեղավոր, որ այդ իրավիճակն է , ոչ թե՝ մեղավորների թիվն արհեստականորեն ավելացնելով՝ փորձենք խնդիր լուծել։ Դա աննորմալ է »,- ասաց Սարդարյանը։

Одобрение решения о контрударе Джалал Арутюнян получил от премьер-министра - адвокат 11/18/2022   15:03  |  Лента новостей
Одобрение решения о контрударе экс-министр обороны Арцаха Джалал Арутюнян получил от премьер-министра. Адвокат Арсен Сардарян в беседе с журналистами заявил, что у него нет сведений относительно того, был ли он допрошен, но ему как верховному главнокомандующему было доложено о задумке, последовало одобрение.
"Полагаю, что в той ситуации неодобрение как стороны ГШ, так и верховного главнокомандующего было бы ошибкой, потому что в тот момент, когда это решение было принято, были все предпосылки для его принятия. Если бы по этому решению в нижних звеньях смогли провести контратаку на высоком уровне, у нас могла бы сложиться иная картина  - для всей войны",  - отметил Сардарян.
По убеждению адвоката, предъявленное Джалалу Арутюняну обвинение строилось на эмоциях людей, оно не имеет отношения к юриспруденции.