Հայաստանը բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Վրաստանի վարչապետին 11/17/2022   17:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ՝ շեշտելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում է ընդհանուր պատմությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ, ուստի բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է նաեւ, որ Ադրբեջանը, շարունակելով ծավալապաշտական քաղաքականությունը, սեպտեմբերի 13-ին լայնածավալ հարձակում է ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հանդեպ:
Անդրադառնալով Արցախի հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը միտված երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է, որ երեկ ջերմ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ փաստել, որ հայ-վրացական հարաբերություններն այժմ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քան երբեւէ: Նրա խոսքով դա են վկայում բարձրաստիճան փոխայցերի հաճախականությունը եւ խաղաղության ձգտելու ընդհանուր ջանքերը:

Симонян – Гарибашвили: Армения высоко ценит заинтересованность Грузии в поддержании мира и стабильности в регионе 11/17/2022   18:04  |  Лента новостей
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили принял делегацию во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находящуюся в Тбилиси с официальным визитом.
Как сообщает пресс-служба парламента, спикер НС отметил, что Армения очень заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности, поэтому высоко ценит заинтересованность Грузии в поддержании мира и стабильности в регионе.
Ален Симонян также подчеркнул, что Азербайджан, продолжая свою экспансионистскую политику, 13 сентября начал широкомасштабную атаку на суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
Касаясь вопроса Арцаха, спикер парламента Армении отметил, что вопрос обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха и статуса Нагорного Карабах остается первостепенным.
Стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества, направленного на обеспечение региональной безопасности.
Премьер Грузии Ираклий Гарибашвили отметил, что вчера у него состоялся теплый телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и констатировал, что армяно-грузинские отношения сейчас находятся на более высоком уровне, чем когда-либо. По его словам, об этом свидетельствует частота взаимных визитов на высоком уровне и общие усилия по достижению мира.