Ադրբեջանն արդեն աստիճանաբար մոտենում է այն վտանգավոր կարմիր եզրագծին, որից այն կողմ ուղղակի կարող է լինել ռազմական բախում Իրանի և Ադրբեջանի միջև.Բալասանյան(տեսանյութ) 11/17/2022   16:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շուրջ 20 օր է Ադրբեջանում տեղի են ունենում զանգվածային բողոքի ակցիաներ և հիմա արդեն սկսվել են թալիշ ակտիվիստների ձերբակալությունները, որոնց առաջին հերթին ցանկանում են մեղադրել Իրանի օգտին լրտեսական գործունեություն ծավալելու մեջ։ «Փաստինֆո»-ի եթերում միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը նշեց, որ օր օրի Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները լարվում են։
«Ադրբեջանն արդեն աստիճանաբար մոտենում է այն վտանգավոր կարմիր եզրագծին, որից այն կողմ ուղղակի կարող է լինել ռազմական բախում Իրանի և Ադրբեջանի միջև»,-ասաց միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը՝ հավելելով, որ դեռևս այս պահի դրությամբ կան այդ բախումը բացառող կամ մի քիչ մեղմող հանգամանքներ, բայց այն քաղաքականությունը, որ այսօր տարվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերացնում են բոլոր ջանքերը՝ կանխելու այդ երկու երկրների միջև ռազմական բախումը։
«Ակնհայտորեն այն քաղաքականությունը որ այսօր տարվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից՝ չի նպաստում հարաբերությունների բարելավմանը։ Այն որակումները,  որ տրվում են Իրանի հասցեին ոչ միայն չեն նպաստում այդ հարաբերությունների բարելավմանը, այլև ավելի են սրում այդ հարաբերությունները»,-կարծում է միջազգայնագետը։
Գրիգոր Բալասնայնաը հիշատակեց ցարական գեներալ Դենիկինի խոսքերը, որը ժամանակին ասել էր,  Ադրբեջանն ամբողջությամբ կեղծիք է՝ սկսած անվանումից, վերջացրած տարածքով։ Իհարկե, ինչպես նշեց Բալասանյանը, այս մասին են նաև ակնարկում Իրանի ներկայիս իշխանությունները՝ նշելով, որ եթե չլիներ Գյուլիստանի պայմանագիրը, չէր լինի նաև Ադրբեջանը։
14:41 11/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պետք է հրաժարվի բանակցել Ադրբեջանի հետ, մինչև Ադրբեջանն իր զորքերը չհանի ՀՀ սուվերեն տարածքից.Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)

Азербайджан постепенно приближается к той опасной черте, за которой возможно военное столкновение с Ираном - эксперт 11/17/2022   16:52  |  Лента новостей
В Азербайджане уже 20 дней продолжаются массовые акции протеста, и вот уже начались задержания талышских активистов, которых в первую очередь хотят обвинить в шпионаже в пользу Ирана.
Как отметил в эфире "ФактИнфо" эксперт по международным вопросам Григор Баласанян, напряженность в отношениях между Ираном и Азербайджаном нарастает с каждым днем.
"Азербайджан постепенно приближается к той опасной красной черте, за которой возможно военное столкновение между Ираном и Азербайджаном", - сказал эксперт.
Баласанян добавил, что пока еще есть обстоятельства, исключающие или смягчающие этот конфликт, но политика, которую сегодня проводят власти Азербайджана, сводят на нет все усилия по предотвращению военного столкновения между этими двумя странами.
"Очевидно, что проводимая сегодня властями Азербайджана политика не способствует улучшению отношений. Те оценки, которые звучат в адрес Ирану, не только не способствуют улучшению этих отношений, но еще более их обостряют", - считает эксперт- международник.
Григор Баласанян напомнил о словах генерала Деникина, который когда-то сказал, что всё в Азербайджане было искусственным, ненастоящим, начиная с названия и заканчивая территорией. Конечно, как указал Баласанян, на это намекают и нынешние власти Ирана, отмечая, что если бы не было Гюлистанского договора, то не было бы и Азербайджана.