Ադրբեջանի նպատակը բռնազավթված տարածքների մասով լեգիտիմացում ստանալն է. Աբրահամյան (տեսանյութ) 11/17/2022 13:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Չկա որևէ երաշխիք, որ նույնիսկ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո պատերազմ չի լինի։ Այս մասին Խորհրդարանական ճեպազրույցներում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությանը, համաձայն որի՝ Հայաստանն առաջարկել է Ադրբեջանին՝ խաղաղության շրջանակային պայամանագիր ստորագրել։
«Մարտավարական առումով կարելի է քննարկել՝ գնալ միանգամից խաղաղության պայմանագրի, թե շրջանակայինի։ Օրինակ՝ նույն Մադրիդյան փաստաթղթի վրա հիմնված գործընթացը, երբ ընթանում էր, կրկին երկու փուլից էր բաղկացած։ Առաջինը ենթադրում էր՝ սկզբունքների շուրջ փաստաթղթի համաձայնեցում, երկրորդ փուլում, որտեղ, ի դեպ, նախատեսված էր Արցախի ներգրավվածությունը, արդեն ենթադրում էր դետալացված պայմանագրի մշակում և հետագայում ստորագրում։ Այս իրավիճակում ամենակարևոր հարցը կախված է նրանից՝ ինչ սկզբունքների հիման վրա է գործընթացն ընթանում։ Եթե պայմանական, մեր ամենակարևոր սկզբունքներից մեկը, որը տարիներ շարունակ եղել է, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը արձանագրված չէ՝ ո՛չ շրջանակայինում, ո՛չ՝ հետագայում խաղաղության պայմանագրում, ապա գործընթացն այս տեսանկյունից արդեն որևէ նշանակություն չունի և Հայաստանի, Արցախի շահերը որևէ կերպ չի շոշափում»,- նշեց Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ այս պահին ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը, որը գլխավորն է Արցախի հետ կապված գործընթացում, որևէ կերպ չի շոշափվում և որևէ կերպ չի արձանագրվում։
Անդրադառնալով Փաշինյանի՝ անկլավների վերաբերյալ հայտարարությանը, թե Ադրբեջանը մեզ մեղադրում է ադրբեջանական տարածքներ օկուպացնելու մեջ՝ նշելով, որ եթե դուրս գան, մենք էլ պետք է դուրս գանք և, պատրաստ է լսել Ադրբեջանին՝ Աբրահամյանը նշեց, որ հարցը պետք է դիտարկել Ադրբեջանի հնչեցրած այն հայտարարության համատեքստում, որ նրանք Հայաստանի հետ դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը տեսնում են 1919-20թթ քարտեզներով։ Նրա խոսքվ՝ այդ ժամանակահատվածում կոնկրետ որոշումներ չկան՝ սահմանային խնդիրների կարգավորման առումով, սակայն, այդ ընթացքում երեք ամիսը մեկ իրավիճակ էր փոխվում։
«Ադրբեջանի իրական նպատակը, ինչն էլ այսօր հնչեցվում է Հայաստանից, իր համար ստեղծված իրավիճակը, այսինքն՝ Հայաստանի իշխանությունների այս պահին թուլությունը, պատրաստակամությունը, շատ ուղղություններով հակազդեցություն չապահովելու այս գործոնն օգտագործելն է և դիրքավորվելն է այն դիրքերում, որոնք այս պահին իրենք համարում են բարենպաստ»,-ասաց Աբրահամյանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի նպատակն է վերցնել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի համար այնպիսի ժամանակահատված, որը հեղհեղուկ է և լեգիտիմացնել՝ ՀՀ-ից բռնազավթված տարածքների հարցը։ Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նպատակը բռնազավթված տարածքների մասով լեգիտիմացում ստանալն է։

Абрамян: истинная цель Азербайджана - добиться легитимации оккупированных территорий Армении 11/17/2022   14:07  |  Лента новостей
Нет никакой гарантии, что войны не будет даже после подписания мирного договора, заявил депутат НС Армении, в ходе брифинга в парламенте секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян, комментируя вчерашнее заявление премьера РА Никола Пашиняна, согласно которому Армения предложила Азербайджану подписать рамочное соглашение о мире.
"С тактической точки зрения можно обсудить, идти ли на мирное соглашение или на рамочное соглашение. Например, основанный на том же Мадридском документе процесс, когда он шел, снова состоял из двух этапов. Первый предполагал согласование документа вокруг принципов. А на втором этапе, где, кстати, планировалось привлечение Арцаха к участию, он уже предполагал разработку детального договора и его последующее подписание. Самый главный вопрос в этой ситуации заключается в том, на каких принципах протекает процесс. Если условно, один из наших существующих на протяжении многих лет важнейших принципов - принцип права Арцаха на самоопределение - не зафиксирован ни в рамочном, ни в последующем мирном договоре, то процесс  с этой точки зрения не имеет никакого значения и никак не затрагивает ни интересв Армении, ни Арцаха", - отметил Абрамян. Он добавил, что  в данный момент принцип права на самоопределение, который является главным в процессе, связанном с Арцахом, никак не затрагивается и никак не фиксируется.
Комментируя заявление Пашиняна об анклавах, о том, что "Баку обвиняет нас в оккупации азербайджанских территорий, указывая, что если они уйдут, то и мы должны уйти, и что он готов выслушать Азербайджан". Азербайджан оккупировал пахотные земли четырех сел в Тавушской области Армении - ПашинянВ ответ Абрамян отметил, что вопрос следует рассматривать в контексте тех высказываний Азербайджана, согласно которым они видят процесс делимитации и демаркации по картам 1919-1920 гг. По его словам, в тот период не было конкретных решений в плане урегулирования пограничных вопросов, однако за этот период ситуация менялась каждые три месяца.
По словам депутата, цель Азербайджана взять такой размытый период для делимитации и демаркации, чтобы ллегитимировать вопрос об оккупированных территориях Республики Армения. Как отметил он, истинная цель Азербайджана - добиться легитимации по части оккупированных территорий Армении.
18:16 16/11/2022  |  Лента новостейАзербайджан оккупировал пахотные земли четырех сел в Тавушской области Армении - Пашинян