Լարսում հայկական բեռներով 1600 մեքենա կա. հայ արտադրողներ վնասներ են կրել.Քերոբյան(տեսանյութ) 11/16/2022   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լարսում այսօր հայկական բեռներով 1600 մեքենա կա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Այսօրվա թողունակությունը Վերին Լարսի հայկական բեռների վրա նույնն է, ինչ որ եղել է կամրջի պայթյունից առաջ, այսինքն՝ թողունակության ծավալը վերականգնված է, բայց հերթերն են ավելացել: Օրական թողունակությունը կազմում է 160-170 մեքենա, այսինքն մեր հերթի երկարությունը 10 օրական է, թեև կան մեքենաներ, որ ավելի երկար են կանգնած»,-ասաց նախարարը:
Քերոբյանը վստահեցրեց, որ ամենօրյա ռեժիմով շփվում են ռուսական կողմի հետ, որպեսզի կարողանան թողունակությունն ավելի մեծացնել.
«Այս պահին քննարկում ենք մի քանի մեխանիզմներ, թե ինչպես հարցը կարգավորենք: Հիմա քննարկում ենք մի քանի տարբեր մեխանիզմներ, ինչպես պետք է հնարավորինս արագ կարավորենք խնդիրը: Արագ փչացող բեռների հետ կապված խնդիրներ ունենք, որոշ հայ արտադրողներ վնասներ են կրել, որը մեզ շատ անհանգստացնում է»,-ասաց նախարարը
14:35 08/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքահայերի 74 տոկոսը պատրաստ է ներդրումներ անել Հայաստանում. Երևանում մեկնարկել է այլընտրանքային ներդրումների թեմայով միջազգային համաժողով

Около 1 600 армянских фур застряли на пути к Ларсу: министр экономики назвал причину 11/16/2022   15:25  |  Экономика
Около 1 600 армянских фур с армянской продукцией на данный момент застряли на территории Грузии. Об этом в беседе с журналистами сказал министр экономики Армении Ваан Керобян.
"Как вы знаете, это проблема возникла с середины октября, когда после взрыва на Крымском мосту были резко ужесточены режимы проверок фур на таможенном пункте пропуска", - сказал Керобян.
По его словам, пропускная способность Верхнего Ларса восстановлена, но увеличились очереди. Суточная пропускная способность составляет 160-170 машин. В среднем армянские фуры простаивают в очередях 10 дней, есть машины, которые стоят там еще дольше.
Керобян заверил, что ежедневно общается с коллегами из России по поводу возможности увеличения пропускной способности пункта.
"В данный момент мы обсуждаем несколько механизмов того, как урегулировать вопрос", - заявил он. Керобян отметил, что возникли проблемы и со скоропортящимися товарами, некоторые армянские производители несут убытки, и это нас очень беспокоит.