Տավուշի Բերքաբեր, Պառավաքար, Վազաշեն գյուղերի վարելահողերի մեծ մասն օկուպացված է. Փաշինյան 11/16/2022 17:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանն ունի այսպիսի դիրքորոշում, թե 2021 թվականի մայիսից առաջ էլ կան տարածքներ,որոնք Հայաստանն «օկուպացրել է», և իրենք կարծում են, որ Հայաստանն էլ իր հերթին պետք է դուրս գա այդ տարածքներից։ Այս մասին Ազգային ժողովում այսօր հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
«Մենք ասում ենք՝ շատ լավ, եթե կան տարածքներ, որտեղից Հայաստանը պետք է դուրս գա, ապա ի՞նչ սահմանով, եթե հասկանանք այդ սահմանը, ապա դա կարող է Հայաստանի համար լինի շատ ընդունելի խոսակցություն, եթե Ադրբեջանն ասում է որ Հայաստանը հյուսիս–արևելքում օկուպացիայի տակ է պահում Ադրբեջանի որոշ տարածքներ, նշանակում է, որ այդտեղ մի տարածքային բաժանում կա: Մենք ասում ենք՝ շատ լավ, ցույց տվեք մեզ գիծը, և դա կարող է լինել հետաքրքիր, և մենք դա չենք մերժում, որովհետև այդ նույն տարածքներում հայկական չորս գույղերի տարածքների մեծամասնությունն օկուպացված է։ Օրինակ, Տավուշի մարզի Բերքաբեր գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսն օկուպացված է, Պառավաքար գյուղի վարելահողերի մոտ 70 տոկոսն օկուպացված է, Այգեհովիտ, Վազաշեն գյուղերի վարելահողերը ևս, դա եղել է 1991–94թթ․»,–ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե ադրբեջանական կողմը ցույց տա քարտեզը, սահմանի գիծն ու իրավական հիմնավորումը, ապա հայկական կողմը պատրաստ է իրադրությունը զարգացնել այնպես, որ ամբողջ սահմանի երկայնքով ոչ ադրբեջանական, ոչ հայաստանյան օկուպացված տարածքներ չլինեն:

Азербайджан оккупировал пахотные земли четырех сел в Тавушской области Армении - Пашинян 11/16/2022   18:16  |  Лента новостей
Пахотные земли ряда сел в Тавуше оккупированы Азербайджаном, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа.
Что касается позиции Баку, согласно которой есть территории на северо-востоке, с которых, по их мнению, Армения должна уйти, то, по словам Пашиняна, это значит, что есть какая-то граница.
"Мы говорим - "хорошо". Если есть территории, с которых Армения должна уйти, то надо понять - согласно каким границам. Если мы уточним эту границу, то этот разговор может быть приемлемым для Армении", - сказал Пашинян.
"Мы говорим - "хорошо". Покажите нам линию. Это может быть интересно, мы не отвергаем этого. Потому что большая часть территорий четырех армянских сел в этом районе оккупирована. Например, оккупировано около 70% пахотных земель сел Беркабер и Паравакар", - добавил премьер Армении.
Кроме того, как указал Пашинян, оккупированы также пахотные земли сел Айгеовит, Вазашен, это произошло в 1991-1994 гг.
По его словам,  если азербайджанская сторона покажет карты, линию грнаицу и  представит правовые основания, то армянская сторона готова вести ситуацию к тому, чтобы вдоль всей линии границы не было оккупированных ни армянских, ни азербайджанских территорий.