Ֆրանսիայի Սենատի ստորին պալատը «296» կողմ ձայնով ընդունեց Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձեւը 11/15/2022   20:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատը «296» կողմ ձայնով ընդունեց Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձեւը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այն հեղինակել է Սենատի 6 պատգամավոր՝ Բրունո Ռետայոն, Պատրիկ Կաններին, Էրվե Մարսեյը, Էլիան Ասասին, Քրիստիան Կամբոն և Ժիլբեր-Լյուկ Դեւինազը։
Փաստաթղթով՝ Ադրբեջանից պահանջում են անհապաղ դուրս գալ Հայաստանի օկուպացված տարածքներից։ Նաեւ առաջարկվում է դիտարկել Ադրբեջանի ղեկավարների ունեցվածքի բռնագրավման, գազի ու նավթի մատակարարումների էմբարգոյի հնարավորությունը։
Բացի այդ՝ Սենատը կոչ է անում կառավարությանը քննարկել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար գրասենյակ բացելու հարցը, աջակցել Հայաստանին, մասնավորապես՝ պաշտպանության ոլորտում, երաշխավորել հայ բնակչության եւ Հայաստանի անվտանգությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, միջազգային ուժեր տեղակայել տարածաշրջանում։
Ֆրանսիայի խորհրդարանականները, ընդունված բանաձեւով, նաեւ հաստատել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը, որը կարող է օգտագործվել որպես տեւական խաղաղություն հաստատելու բանակցային գործիք։
Բանաձեւին դեմ է քվեարկել միայն մեկ պատգամավոր։ Նշենք, որ Ֆրանսիայի օրենսդրության համաձայն՝ Սենատի բանաձեւն ունի խորհրդատվական բնույթ ու այն պարտադիր չէ կառավարության համար։ Վերջնական խոսքը՝ կառավարությանն է։
21:38 14/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական ընկերությունը պատժամիջոցների է ենթարկվել
20:20 14/11/2022  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը վստահ է՝ ներկայիս աշխարհաքաղաքական պայմաններում ԵՄ-ն կամ Արևմուտքը չեն գնա որևէ կոշտ քայլի իր հանդեպ. վերլուծաբան
16:05 14/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջան-Իրան հարաբերություններն ավելի են սրվում․ լրտեսական ցանցերի փոխադարձ մեղադրանքները չեն դադարում
13:40 14/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը բողոքի նոտա է հղել Ադրբեջանին
20:28 11/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան եւ Բրիտանիան հայտարարել են Ուկրաինային օգնելու մտադրության մասին

Сенат Франции почти единогласно принял резолюцию о введении санкций против Азербайджана 11/15/2022   21:29  |  Лента новостей
Сенат Франции почти единогласно принял резолюцию с требованием ввести санцкции против Азербайджана.
Как стало известно "ФактИнфо", в голосовании участвовали 296 сенаторов, "за" проголосовали 295, "против" - 1.
Авторами резолюции являются сенаторы Брюно Ретайо, Патрик Каннери, Эрве Марсей, Элиан Асаси, Кристиан Камбо и Жильбер-Люк Девиназ.
Документ содержит требование к Азербайджану о немедленном выводе войск с оккупированных территорий Армении. Документ также предлагает рассмотреть возможность конфискации имущества руководства Азербайджана и введения эмбарго на поставки газа и нефти.
Кроме того, Сенат призывает правительство рассмотреть вопрос о создании в Нагорном Карабахе гуманитарного офиса, оказании Армении всяческого содействия, в частности, в оборонной сфере, гарантировать безопасность армянского населения и Армении в пределах ее международно признанных границ, предлагая с этой целью разместить в регионе международные силы.
Французские сенаторы принятой резолюцией также подтверждают необходимость признания Нагорно-Карабахской Республики, что можно использовать в качестве переговорного инструмента для установления долгосрочного мира.
Против резолюции проголосовал только один сенатор. Отметим,что резолюция Сената носит консультативный характер и не имеет обязательной правовой силы для правительства. Теперь последнее слово за правительством.