ԱԺ-ն քննարկեց նվազագույն ամսական աշխատավարձը 68 հազար դրամից 75 հազար դրամ դարձնելու նախագիծը 11/15/2022 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկեց «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով նախատեսվում է նվազագույն ամսական աշխատավարձը 68 հազար դրամից դարձնել 75 հազար դրամ : Նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը.
«Առաջարկվում է 2023 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ-ում նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափը բարձրացնել՝ 68 հազարի դրամից դարձնելով 75 հազար դրամ»,-ասաց փոխնախարարը:
Ռուբեն Սարգսյանը նաև նշեց, որ նախագիծը մշակելիս հաշվի են առնվել ներկայիս սոցիալ-տնտեսական վիճակը, ինչպես նաև՝ երկրի մակրոտնտեսական ցուցանիշների մասին տեղեկատվություն պարունակող բազաների վերլուծության արդյունքները:

Парламент Армении обсуждает проект повышения минимальной зарплаты 11/15/2022   12:02  |  Экономика
Национальное Собрание Армении в первом чтении рассмотрело проект о внесении  изменений в закон о минимальной месячной  заработной плате, которым предлагается увеличить ее с 68 тыс. до 75 тыс. драмов. Законопроект на заседнаии парламента представил заместитель министра труда и социальных вопросов РА Рубен Саркисян.
"Предлагается с 1 января 2023 года повысить размер минимальной месячной  заработной платы с 68 тыс. до 75 тыс. драмов", - сообщил замминистра.
Рубен Саркисян также отметил, что при разработке проекта учитывалась текущая социально-экономическая ситуация, а также результаты анализа баз данных, содержащих сведения о макроэкономических показателях страны.