Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այս ամիս դեռ չեն տեսակցել․ Ամատունի 11/15/2022 12:43 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում գտնվող գերեվարված և պատանդառված մեր հայրենակիցներին վերջին անգամ տեսակցել են հոկտեմբերին։ Ադրբեջանում պահվող գերիներից ոչ մեկի հետ այս ամսվա ընթացքում տեսակցություն դեռևս չի եղել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին ասաց Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունին։
«Այս պահին լուր չունենք դեռ, բայց նոյեմբերը դեռ չի ավարտվել, կարող է և առաջիկայում ունենանք։ Համենայնդեպս, այս պահին որևէ բան չեմ կարող հաստատել այդ կապակցությամբ»,- ասաց Ամատունին՝ հավելելով, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում քիչ թե շատ տեսակցություններ են ունենում ամսական կտրվածքով։
Կարմիր Կաչի ներկայացուցիչը նաև հայտնեց, որ սեպտեմբերի 13-14-ին ռազմական գործողությունների ընթացքում գերեվարված անձանցից անցած անգամ տեսակցել են միայն նրանց հետ, որոնք վերադարձել են արդեն։

Представители МККК в этом месяце еще не навещали удерживаемых в Азербайджане армянских пленных - Аматуни 11/15/2022   13:25  |  Лента новостей
Представители Международного комитета Красного Креста(МККК) в последний раз навещали удерживаемых в плену в Азербайджане наших соотечественников в октябре. Ни с одним из удерживаемых в Азербайджане пленных в течение текущего месяца не удалось встретиться. Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель коммуникационных программ МККК в Армении Зара Аматуни.
"Новостей на данный момент у нас пока нет, но ноябрь еще не закончился, вести могут появиться в ближайшее время. В любом случае, на данный момент я не могу ничего подтвердить по этому поводу", — сказала Аматуни, добавив, что последние два года они более или менее проводят встречи ежемесячно.
Представитель Красного Креста сообщила, что в предыдущий раз они проведали только тех из захваченных 13-14 сентября пленных, которые уже были возвращены на родину.