ԼՂ-ում Հայաստանի բանակ չկա, կա ԼՂ պաշտպանության բանակ, որը խոչընդոտ է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար. Փաշինյան 11/10/2022 12:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում բանակ չունի, և Ադրբեջանն ինքն է մերժել այս հարցը՝ պարզաբանելու համար Լեռնային Ղարաբաղ դիտորդական առաքելություն ուղարկելու առաջարկը, որը ես արել եմ սույն թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում: Այդ մասին Կառավարության նիստից առաջ ասաց ՀՀ վարչապետը։
«Ադրբեջանն ամեն անգամ գործընթացը մտցնում փակուղի, որպեսզի շարունակի ցեղասպանի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանության նախապատրաստության շրջանակներում է Ադրբեջանի նախագահը Հայաստանին մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում բանակ ունենալու մեջ: Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի բանակ չկա, կա Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակ, որը թերևս լուրջ խոչընդոտ է ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար: Իմ ընկալումն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը բանակ ունի միայն ու միայն ցեղասպանության ենթարկվելու վտանգի պատճառով»,-նշեց Փաշինյանը։
Ավելին, նա նշել է, որ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների առաջարկն այս թեմայով. Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծել ապառազմականացված գոտի, միջազգային երաշխիքներով, որի արդյունքում նման մասշտաբի պաշտպանության բանակ ունենալու կարիք Լեռնային Ղարաբաղը կարող է և չունենալ: Այդ առաջարկը, կարծում եմ, շարունակում է ուժի մեջ մնալ:
«Ապառազմականացման առաջարկ մենք արել և անում ենք նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային գոտու մասով՝ առաջարկելով զորքերը ետ քաշել 1991 թվականին վերահաստատված սահմանից, սահմանի երկու կողմից ստեղծելով 3 կիլոմետրանոց ապառազմականացված գոտի: Այդ առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ, և մենք նախօրեին Ադրբեջանին ենք փոխանցել դրա նորացված տարբերակը: Ամեն դեպքում, պիտի արձանագրեմ, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի բոլոր օկուպացված հատվածներից, և մեր այս դիրքորոշումը երբեք ու որևէ կերպ փոփոխության չի ենթարկվի:
Եթե Ադրբեջանը փորձում է մտացածին պատճառներով ետահայաց կերպով արդարացնել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նախորդ տարվա մայիսին, նոյեմբերին, 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին ձեռնարկած ագրեսիան, տարածքների օկուպացիան, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում գտնվող 36 բնակավայրերի, այդ թվում՝ Գորիսի, Ջերմուկի, Վարդենիսի, Կապանի, Գեղամասարի հրետակոծությունը, 7600 քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ 1437 երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող 99 անձանց տեղահանությունը, 193 բնակելի տների, 3 հյուրանոցների, 2 դպրոցների, մեկ բուժկենտրոնի թիրախավորումը, 211 հայաստանցիների, այդ թվում՝ 3 քաղաքացիական անձանց սպանությունը, առնվազն 11 ռազմագերիների արտադատարանական մահապատիժները, այդ թվում՝ կին զինծառայողների մարմինների խոշտանգումներն ու անարգումը, այդ ամենը արդարացում չի կարող ունենալ, և այս հանցանքների պատասխանատուներին պատասխանատվության կանչելու բոլոր կոչերը միանշանակ և աներկբա՝ արդարացի են:
Արդարացի է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայության պահանջը՝ վերացնել ադրբեջանական զորքերի կողմից շփման գծի խախտումները և զորքերը դուրս բերել խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց, ինչպես նաև հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպան քաղաքականությունից: Այդ քաղաքականության դրսևորում էր 2022 թվականի մարտին աննախադեպ ցրտի պայմաններում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը բնական գազով ապահովող միակ խողովակի պայթեցումը և դրա վերականգնման տևական խոչընդոտումը: Նույն ժամանակահատվածում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները գիշերային ժամերին ուժեղ լուսարձակներով լուսավորում էին Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք հայկական գյուղերի կոնկրետ բնակարաններ, թաղամասեր՝ սպառնալիքներ տեղալով բնակիչներին կոչ անում հեռանալ իրենց տներից, և կրակոցներով զուգորդված իսլամական աղոթքի հրավեր, «ազան» միացնում գերհզոր բարձրախոսներով:
Եվ հիմա այս գործելակերպի հեղինակներն ուզում են Հայաստանին մեղադրել հակաիսլամական գործելակերպի մեջ, մինչդեռ իսլամական կրոնի և քաղաքակրթության նկատմամբ մեր հարգանքն աներկբա է: Հայաստանի Հանրապետությունը և հայ ժողովուրդը եղբայրական զգացմունքներ ու գործընկերային հարաբերություններ ունի տասնյակ իսլամական երկրների ու ժողովուրդների հետ, մինչդեռ Ադրբեջանը իր վերոհիշյալ գործելակերպով հիշեցնում է իսլամը վարկաբեկող Ալ Քաիդային և Իսլամական պետությանը»,- հայտարարել է Փաշինյանը:

Пашинян рассказал о предложении создать демилитаризованную зону вокруг Нагорного Карабаха 11/10/2022   14:14  |  Лента новостей
У Республики Армении нет армии в Нагорном Карабахе, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
Он указал, что именно Азербайджан отверг предложение направить в Нагорный Карабах наблюдательную миссию для прояснения этого вопроса, которое он сделал 6 октября сего года в Праге.
“В Нагорном Карабахе нет армии Армении, есть Армия обороны Нагорного Карабаха, что, пожалуй, является серьезным препятствием для реализации политики геноцида. Мое восприятие заключается в том, что у армян Нагорного Карабаха есть армия только и только из-за опасности подвергнуться геноциду”, - отметил Пашинян.
При этом, Пашинян рассказал, что "31 октября в ходе трехсторонней встречи в Сочи он представил предложение властей Нагорного Карабаха по этой теме: создать демилитаризованную зону вокруг Нагорного Карабаха с международными гарантиями, в результате чего Нагорный Карабах может и не будет нуждаться в Армии обороны такого масштаба".
“Это предложение, думаю, остается в силе”, - сказал он.
“Мы внесли и вносим предложение по демилитаризации также по части пограничной зоны между Арменией и Азербайджаном, предлагая отвести войска с вновь подтвержденной границы от 1991 годы, создав по обеим сторонам границы 3-километровую демилитаризованную зону. Это предложение остается в силе, и накануне мы передали Азербайджану его обновленную версию. В любом случае, должен констатировать, что вооруженные силы Азербайджана должны быть выведены со всех оккупированных частей суверенной территории Республики Армения, и эта наша позиция никогда и никоим образом не претерпит изменений”, - отметил он.
По его словам, если Азербайджан пытается вымышленными причинами ретроспективно оправдать свою агрессию в мае, в ноябре прошлого года, 13 сентября 2022 года, оккупацию территорий, обстрел 36 населенных пунктов на суверенной территории Армении, в том числе Гориса, Джермука, Вардениса, Капана, Гегамасара, 7600 перемещенных мирных жителей, в том числе 1437 детей, 99 инвалидов, обстрел 193 жилых домов, 3 гостиниц, 2 школ, одного медицинского пункта, убийство 211 армян, в том числе 3 мирных жителей, внесудебные казни не менее 11 военнопленных, в том числе глумление над телами женщин-военнослужащих, то все это не может иметь оправдания, и все призывы привлечь к ответственности лиц, ответственных за эти преступления однозначно и бесспорно справедливы.
“Справедливо также требование армян Нагорного Карабаха устранить нарушения азербайджанскими войсками линии соприкосновения и вывести войска из зоны ответственности миротворцев, а также отказаться от политики геноцида армян Нагорного Карабаха”, - заявил Пашинян.
Проявлением этой политики, напомнил премьер, стал подрыв Азербайджаном в марте 2022 года единственного газопровода, снабжающего Нагорный Карабах природным газом, в условиях беспрецедентных холодов, и длительное препятствование его восстановлению.
В тот же период времени подразделения вооруженных сил Азербайджана ночью освещали сильными прожекторами конкретные дома и кварталы ряда армянских сел Нагорного Карабаха, угрожая жителям и призывая их покинуть свои дома, включая через очень мощные динамики азан, призывы к исламской молитве, сопровождая это выстрелами
“И теперь авторы этих практик хотят обвинить Армению в антиисламском поведении, между тем наше уважение к исламской религии и исламской цивилизации неоспоримо. Республику Армения и армянский народ связывают братские чувства и партнерские отношения с десятками исламских стран и народов, в то время как Азербайджан своими вышеупомянутыми действиями напоминает “Аль-Каиду” и “Исламское государство”, которые дискредитируют ислам”, - отметил Пашинян.