Ադրբեջանի կողմից ընդունված հայտարարություների և պայմանավորվածությունների խախտումները խրոնիկ բնույթ ունեն. Փաշինյան(տեսանյութ) 11/10/2022   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երկու օր առաջ՝ նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների աշխարհաքաղաքական հավակնությունները շարունակում են սպառնալիք լինել Հարավային Կովկասի անվտանգության և կայունության համար։ Միջազգային հանրությանն ուղղված անհասցե և ՀՀ ուղղված ահսցեական ՝ հոխորտանքներով լեցուն այդ ելույթը, որտեղ Ադրբեջանի նախագահը փորձ է անում պարտավորութուններն ու պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ մեղադրել Հայաստանին, փաստում է տրամագծորեն հակառակը։ Այդ մասին կառավարության նիստից առաջ իր ելույթում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ալիևի հայտարարությունները հնչում են Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի միջնորդությամբ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման և հավանական «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ քննարկումների հենց հաջորդ օրը, երբ կողմերի պատվիրակությունները դեռ չէին հասցրել վերադառնալ իրենց մայրաքաղաքները։ Տխրահռչակ այդ ելույթով Ադրբեջանի ղեկավարությունը կոպտորեն խախտել է սույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված գրավոր պայմանավորվածությունը՝ ուժի կիրառման և դրա սպառնալիքից ձեռնպահ մնալու մասին»,-նշեց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահի ունեցած նկրտումներին և դրանց վերաբերյալ հոխորտանքներին՝ վարչապետը շեշտեց, որ դա արվում է խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու ակնհայտ մղումով։
«Ադրբեջանի կողմից եռակողմ և այլ ձևաչափերով ընդունված հայտարարություների և պայմանավորվածությունների խախտումները խրոնիկ բնույթ ունեն, ինչն արտահայտվում է հետևյալում. 2020թ. դեկտեմբերին Ադրբեջանն օկուպացրել է ԼՂ Խծաբերդ և Հին Թաղեր բնակավայրերը և հարակից տարածքները՝ կոպտորեն խախտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։
Ադրբեջանը նմանատիպ օկուպացիա իրականցրել է նաև 2022թ. մարտին՝ ներխուժելով ԼՂ ՌԴ խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության գոտի, և Ադրբեջանի նախագահը հպարտությամբ դա անվանում է «օպերացիա Փառուխ»։
Ադրբեջանը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով խախտում է հրադադարը նաև 2020թ. նոյմբերի 9-ի եռայկողմ հայտարութամբ հաստատված շփման գծում՝ զուգահեռաբար հայտարարելով, թե ԼՂ գոոյւթյուն չունի։ Այս պնդումն ինքնին 2020թ. նոյմեբերի 9-ի եռայկողմ հայտարության կոպտագույն խախտում է»,-ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
11:03 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է կառավարության նիստը. ուղիղ
10:35 10/11/2022  |  ՄամուլԻշխանությունը կրկին օրակարգ է բերում պատերազմի ժամանակ կիրառվող սահմանափակումները. Նոր նախագիծ են մշակել. «Հրապարակ»

Нарушения Азербайджаном договоренностей носят хронический характер - Пашинян 11/10/2022   11:59  |  Лента новостей
Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанные два назад, в очередной раз доказывают, что геополитические притязания азербайджанских властей продолжают оставаться  угрозой для безопасности и стабильности Южного Кавказа и более обширного региона. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлени на заседании правительства в четверг, 10 ноября.
По его словам, безадресное в отношении международного сообщества и адресное в отношении РА и полное бравады выступление Алиева, в котором президент Азербайджана пытается обвинить Армению в невыполнении обязательств и договоренностей, свидетельствует о диаметральном противоположном.
"Заявления Алиева прозвучали сразу же на следующий день после проведенной при посредничестве госсекретаря США Энтони Блинкена стороны встречи глав МИД Армении и Азербайджана, посвященной обсуждению вероятного “мирного договора”, когда делегации сторон еще даже не успели вернуться в свои столицы", - подчеркнул Пашинян.
Как указал премьер Армении, своим пресловутым выступлением руководство Азербайджана грубо нарушило достигнутую 31 октября в Сочи письменную договоренность об отказе от применения силы и угрозы применения силы.
Коснувшись притязаний президента Азербайджана на суверенную территорию Армении и чванливых заявлений относительно этого, премьер подчеркнул, что это делается для того, чтобы запугать мирное население. “Нарушения принятых Азербайджаном в трехстороннем или ином формате заявлений и договоренностей носят хронический характер, что выражается в следующем: в декабре 2020 года Азербайджан оккупировал села Хцаберд и Хин Тагер и прилегающие территории Нагорного Карабаха, грубо нарушив трехстороннее заявление от 9 ноября”, - напомнил Пашинян.
Азербайджан  осуществил аналогичную оккупацию и в марте 2022 года, вторгнувшись в зону ответственности миротворческих сил Рф в Нагорном Карабахе, и президент Азербайджана это с гордостью называет “операция Парух”.Азербайджан почти в ежедневном режиме нарушает перемирия и на линии соприкосновения, установленной трехсторонним заявлением от 9 ноября, параллельно заявляя, что Нагорного Карабаха не существует. Это утверждение само по себе является грубейшим нарушением трехстороннего заявление от 9 ноября 2020 года”, - подчеркнул Никол Пашинян.